Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wytrzeszcz oka
opryszczka narządów płciowych
borelioza
ziołolecznictwo
konwulsje
układ krążenia
hipogonadyzm męski
kamica żółciowa
krwioplucie
gorączka gruczołowa
kiła
cholesterol
polipy nosa
bóle kręgosłupa
zaburzenia krzepnięcia krwi

 

otyłość

Pojęcie medyczne otyłość i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja otyłości napisana w sposób zrozumiały.

Otyłość to bardzo charakterystyczne schorzenie. Łatwo je rozpoznać, ponieważ cechą charakterystyczną jest w tym przypadku nagromadzenie tkanki tłuszczowej, którą można dostrzec gołym okiem. Niestety otyłość nie jest przez wszystkich utożsamiana z chorobą, chociaż nią w rzeczywistości jest. Czasem wręcz jest utożsamiana z określonym trybem życia, który nie pozwala na odmawianie sobie przyjemności wiążących się z jedzeniem.

Nie wolno jest nam zapominać o tym, że otyłość to bardzo poważna choroba, nie tylko sama w sobie. Zbyt duża masa tkanki tłuszczowej doprowadza bowiem do tego, że staje się ona przyczyną innych równie poważnych dolegliwości takich jak nadciśnienie, cukrzyca, zwyrodnienia stawów oraz choroby serca.

Otyłość może mieć wiele przyczyn. Wyróżniać możemy otyłość pierwotną oraz wtórną. Otyłość pierwotna często (w ok. 40%) jest uwarunkowana genetycznie. W pozostałych przypadkach jej przyczyną jest prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia, a więc niewłaściwe odżywanie się i brak aktywności fizycznej. To także wynik zaburzeń natury psychicznej, które sprawiają, że jedzenie staje się doskonałym sposobem na odreagowanie stresów. Z kolei otyłość wtórna spowodowana jest przeważnie wadami chromosomalnymi, stosowaniem leków czy też zaburzeniami układu nerwowego.

Skutkiem otyłości są poważne i groźne choroby. Dlatego też należy koniecznie podjąć stosowne jej leczenie. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku na tę chorobę. Jedynym sprawdzonym sposobem profilaktyki jest dbanie o swój organizm i prawidłową masę ciała. Należy także stosować odpowiednią dietę. Bardzo często skuteczna okazuje się psychoterapia. Nie wierzyć należy natomiast w skuteczność cudownych diet, które z dnia na dzień pomogą zgubić zbędnych kilogramów. Proces kształtowania jest bardzo długotrwały, a na efekty trzeba trochę poczekać.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]