Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
świerzbiączka
chirurgia plastyczna
katar żołądka
ostra białaczka szpikowa
węzły chłonne
opryszczka narządów płciowych
hematuria
radioterapia
ropniak opłucnej
otospongioza
nadczynność przytarczyc
choroba Alzheimera
kamica moczanowa
katar
neuropatia

 

otospongioza

Pojęcie medyczne otospongioza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja otospongiozy napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta posiada również drugą nazwę, a jest nią otoskleroza. Objawem tej choroby jest odczuwalny szum w uszach, który pacjenci często określają, jako cykanie świerszcza. Przy okazji powoduje to słabnięcie słuchu, które zazwyczaj postępuje szybciej w jednym z uszu. Jeżeli chodzi o to, na czym polega sama choroba, to jest to zwapnienie w uchu wewnętrznym. Jest tak, ponieważ strzemiączko, które zlokalizowane jest w środkowej części ucha, zostaje zespolone z okienkiem owalnym, a to powoduje, że nie dochodzi do ruchu i przekazywania drgań, które są odczytywane, jako dźwięk przez ucho wewnętrzne.

Jeśli chodzi o przyczyny zachorowań na tę chorobę, to niestety, ale nie są one jeszcze znane. Uważa się jedynie, że wpływ na to mogą mieć czynniki dziedziczne. Osobami, które najczęściej dotykane są przez tę chorobę, są osoby starsze. Choroba częsta ma swoje nawroty, gdyż po wyleczeniu, często dochodzi do ponownego zespolenia, a co za tym idzie, nawrotu otospongiozy. Jako, że przypuszczalnym powodem choroby są uwarunkowania genetyczne, nie ma możliwości zapobiegania jej.

Oczywiście, w momencie, kiedy pojawią się pierwsze objawy, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, ponieważ szybsza interwencja może spowodować szybsze wyleczenie. Osoby, które zostaną dotknięte przez tą chorobę nie mają możliwości na to, żeby samodzielnie poprawić swój słuch, więc wizyta u odpowiedniego lekarza będzie jedynym rozwiązaniem.

Sposobem na wyleczenie otospongiozy jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu. Podczas takowego dochodzi do zastąpienia zespolonego strzemiączka przez protezę. Czasami zdarza się również tak, że należy jeszcze zastosować aparat słuchowy wzmacniający, dzięki któremu słuch stanie się lepszy. Należy pamiętać o tym, że im szybsza będzie interwencja, tym skuteczniejsze może być leczenie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]