Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kręgosłup
kaszak
RDS
choroby zwyrodnieniowe
kołatanie serca
kamica ksantynowa
pollinosis
bóle kręgosłupa
zapalenie zatok
zapalenie oskrzeli
wrzód miękki
zapalenie opłucnej
grypa
palce młotkowate
świerzbiączka

 

otoskleroza

Pojęcie medyczne otoskleroza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja otosklerozy napisana w sposób zrozumiały.

Otoskleroza jest chorobą uszu, a dokładniej kosteczek ucha środkowego. Choroba ta stopniowo prowadzi do utraty słuchu. Dowiedziono, że otoskleroza częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, dotyka ona zazwyczaj kobiety między piętnastym a trzydziestym rokiem życia. Otoskleroza występuje rodzinnie. Choroba ta rozwija się u kobiet podczas zmian hormonalnych, co oznacza, że u kobiet w ciąży może się znacznie pogłębić.

Są różne sposoby diagnostyki otosklerozy. Diagnostyka obrazowa zazwyczaj nie jest skuteczna, jednak w niektórych przypadkach można wykryć otosklerozę poprzez tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. Większą skuteczność wykrycia choroby mają takie badania jak audiometria totalna, audiometria impedancyjna, czy otoskopia.

Otoskleroza objawia się występowaniem szumów usznych oraz postępującym niedosłuchem. Choroba ta jest wieloletnia i zazwyczaj prowadzi do głębokiego niedosłuchu a nawet głuchoty. Niedosłuch pojawia się w obu uszach, ale zazwyczaj jest niesymetryczny. Z kolei szumy uszne występują aż u osiemdziesięciu procent chorych osób.

U chorych błona bębenkowa jest zbudowana prawidłowo, z kolei brak jest odruchu z mięśnia strzemiączkowego lub jest on zły. Uszy chorego mają małą ilość woskowiny i ścienioną skórę przewodu słuchowego zewnętrznego. U osób chorych można również dostrzec objaw Schwartzego- przeświecający na różowo wzgórek.

Obecnie nie ma takiej metody, która mogłaby całkowicie wyleczyć chorego na otosklerozę. Jednak żeby, choć trochę polepszyć słuch i wyeliminować szumy, można zastosować aparat słuchowy. Należy pamiętać, że ta choroba postępuje i będzie wymagała coraz to lepszego aparatu słuchowego, a w pewnym momencie nawet aparat może nie pomóc. Inna możliwość to leczenie operacyjne lub podawanie bisfosfonianów.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]