Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Meniera
choroba niedokrwienna serca
zaburzenia czynnościowe nerek
choroby hormonalne
układ kostny
pyłkowica
ból zeba
płonica
krętkowica kleszczowa
nowotwór
wrodzona niedoczynność tarczycy
kolka nerkowa
sarkoidoza
zapalenia przyzębia
astygmatyzm

 

ostuda

Pojęcie medyczne ostuda i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ostudy napisana w sposób zrozumiały.

Ostuda (inaczej melanodermia) jest schorzeniem, związanym z barwnikowym zaburzeniem skóry, a występującym głównie wśród kobiet. Przybiera ona najczęściej postać jasnobrązowych lub ciemniejszych plam o nieregularnym kształcie. Zwykle miejsca ich występowania wiążą się ściśle z czynnikiem, który wywołał powstanie przebarwień. Najczęstszymi miejscami, w jakich można zaobserwować ostudę, są zatem skronie, czoło, policzki czy skóra nad górną wargą. Plamy, jakie pojawiają się w tych miejscach, przyjmują charakter symetryczny, a z ich wystąpieniem nie wiąże się stan zapalny. Badanie kliniczne mogą pomóc stwierdzić, czy przebarwienia te powstały na skutek ostudy, ponieważ w ich okolicy można zaobserwować zwiększoną ilość melanocytów, melaniny i melanosomów, a także podwyższoną syntezę tyrozynazy.

Największy wpływ na powstawanie melanodermii ma promieniowanie słoneczne, które potęguje działanie pewnych środków chemicznych. Bardziej narażone na ostudę są kobiety w ciąży, przechodzące menopauzę czy cierpiące na zaburzenia miesiączkowania. W grupie ryzyka są kobiety z historią melanodermii w rodzinie oraz cierpiące na schorzenia, związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy. Udowodniono także wpływ na powstawanie ostudy niektórych kosmetyków oraz leków, głównie tych z grupy przeciwpadaczkowym i antykoncepcyjnym, a także działających fotouczulająco. Korzystając z opalającego działania promieni słonecznych, należy więc zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie w postaci kremów z filtrami UV. Natomiast po zaobserwowaniu na skórze ostudy można zastosować specjalnie przygotowane do tego celu kosmetyki, hamujące wydzielanie się związków, mających wpływ na powstawanie przebarwień. Niezbędna jest do tego konsultacja z lekarzem dermatologiem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]