Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przepuklina pachwinowa
nerwica neurasteniczna
zapalenie osierdzia
kamica żółciowa
leukopenia
rumień zakaźny
kolka nerkowa
świerzb
nadmierne łzawienie
czyraczność
oparzenia słoneczne
wstrząs mózgu
sarkoidoza
zespół Cushinga
roponercze

 

ostuda

Pojęcie medyczne ostuda i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ostudy napisana w sposób zrozumiały.

Ostuda (inaczej melanodermia) jest schorzeniem, związanym z barwnikowym zaburzeniem skóry, a występującym głównie wśród kobiet. Przybiera ona najczęściej postać jasnobrązowych lub ciemniejszych plam o nieregularnym kształcie. Zwykle miejsca ich występowania wiążą się ściśle z czynnikiem, który wywołał powstanie przebarwień. Najczęstszymi miejscami, w jakich można zaobserwować ostudę, są zatem skronie, czoło, policzki czy skóra nad górną wargą. Plamy, jakie pojawiają się w tych miejscach, przyjmują charakter symetryczny, a z ich wystąpieniem nie wiąże się stan zapalny. Badanie kliniczne mogą pomóc stwierdzić, czy przebarwienia te powstały na skutek ostudy, ponieważ w ich okolicy można zaobserwować zwiększoną ilość melanocytów, melaniny i melanosomów, a także podwyższoną syntezę tyrozynazy.

Największy wpływ na powstawanie melanodermii ma promieniowanie słoneczne, które potęguje działanie pewnych środków chemicznych. Bardziej narażone na ostudę są kobiety w ciąży, przechodzące menopauzę czy cierpiące na zaburzenia miesiączkowania. W grupie ryzyka są kobiety z historią melanodermii w rodzinie oraz cierpiące na schorzenia, związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy. Udowodniono także wpływ na powstawanie ostudy niektórych kosmetyków oraz leków, głównie tych z grupy przeciwpadaczkowym i antykoncepcyjnym, a także działających fotouczulająco. Korzystając z opalającego działania promieni słonecznych, należy więc zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie w postaci kremów z filtrami UV. Natomiast po zaobserwowaniu na skórze ostudy można zastosować specjalnie przygotowane do tego celu kosmetyki, hamujące wydzielanie się związków, mających wpływ na powstawanie przebarwień. Niezbędna jest do tego konsultacja z lekarzem dermatologiem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]