Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
podbiegnięcie krwawe
neuropatia
oko krótkowzroczne
nadmierne łzawienie
shopoholizm
natręctwa
zapalenia przyzębia
choroba Pfeiffera
otoskleroza
zapalenie zatok
febra
torbiel jajnika
otępienie starcze
nerwica depresyjna
zapalenie płuc

 

ostrogi piętowe

Pojęcie medyczne ostrogi piętowe i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ostróg piętowych napisana w sposób zrozumiały.

Ostrogi piętowe są to narośle kostne na pięcie (na kości piętowej) w okolicy podeszwowej powstające w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w rozcięgnie piętowym lub w wyniku urazu. Stan zapalny w rozcięgnie piętowym może powstać na skutek regularnego przeciążania wiązadeł, zapalenia pochewek ścięgien lub podrażnienia okolicznych włókien nerwowych. W znacznym stopniu na wystąpienie schorzenia narażone są osoby uprawiające aktywność fizyczną w sposób wyczynowy (bieganie, tenis) lub takie, które dużo czasu spędzają stojąc, zwłaszcza wtedy, gdy używają niewygodnych butów.

Do objawów ostróg piętowych należą przede wszystkim same kostne ostrogi, które można zobaczyć na zdjęciu RTG, gdyż zmiana gołym okiem nie jest widoczna. Ponadto osoby dotknięte schorzeniem skarżą się na ból w pięcie. Ból ten na początku schorzenia pojawia się wyłącznie po długim czasie spędzonym na stojąco, ale później odczuwany jest także, gdy chory siedzi lub leży.

Ostrogi piętowe leczone są w sposób wieloaspektowy, i nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów, a nawet, gdy schorzenie zostanie wyleczone, to niestety ma tendencje do nawracania. Przede wszystkim chory musi nosić specjalne, ortopedyczne obuwie oraz wkładki, które odciążają narażone na ból okolice pięty. Wkładki te muszą posiadać otwór w miejscu, gdzie na pięcie znajduje się ostroga. Należy także w miarę możliwości odpoczywać, tak by nie przeciążać stopy. W celu łagodzenia bólu stosuje się środki przeciwbólowe (zwykłe tabletki). Można także zastosować zabiegi takie jak laseroterapia, jonoforeza, terapia zimnem (specjalne woreczki, mokry ręcznik lub masaże kostką lodu) czy terapia ultradźwiękami. Możliwe jest także leczenie operacyjne. Po zabiegu usunięci ostrogi chory przez kilka miesięcy porusza się o kulach.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]