Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rzęsistkowica
układ moczowy
konflikt matczyno płodowy
katar sienny
tryper
pląsawica Huntingtona
zaćma
choroby skóry
atopowe zapalenie skóry
myśli natrętne
marskość wątroby
skolioza
fobia społeczna
hipereozynofilia
gorączka

 

ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Pojęcie medyczne ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego napisana w sposób zrozumiały.

Pęcherzyk żółciowy zazwyczaj bardzo często służy do magazynowania jak również zagęszczania żółci do czasu, aż zacznie być potrzebna, aby strawić odpowiedni zjedzony przez nas pokarm. Jego długość wynosi około dziesięć centymetrów. Jest znacznie bardziej ciemniejszy od wątroby ze względu na swoją zawartość. Pęcherzyk żółciowy jest jednak połączony z tym narządem oraz z dwunastnicą poprzez drogi żółciowe.

Dzielimy go na trzy części, czyli na: dno, trzon oraz szyjka, która zazwyczaj przechodzi przez przewód pęcherzykowy. Warto jest wspomnieć, iż pęcherzyk żółciowy może magazynować nawet 60ml żółci, podczas magazynowania ta substancja ulega zagęszczeniu. Najczęstszym powodem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest obecność kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym. Skutkiem jest obrzęk pęcherzyka, ściany z krwawieniem podśluzówkowym oraz wytworzenie się obrzęku.

Objawami są bóle w okolicy prawego podżebrza z kierowaniem się do pleców, najczęściej dolnego kąta łopatki. Ból podczas głębokich wdechów, gorączka a nawet żółtaczka. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze skontaktowanie i skonsultowanie się z lekarzem. Rozpoznanie poprze badanie USG. Ważnymi czynnikami podczas leczenia to ścisła dieta, płyny podawanie dożylnie. Jeśli to konieczne odsysanie żołądka przez sondę żołądkową oraz podawanie antybiotyków.

Pamiętajmy też, że zignorowanie tego może niestety w bardzo szybkim czasie prowadzić do nieprzyjemnych skutków. Zazwyczaj powikłania to ropniak pęcherzyka żółciowego, jak również zapalenie otrzewnej, a nawet przejście ze snu ostrego na przewlekły, oraz martwica pęcherzyka żółciowego, niedrożność żółciowa. Nie należy niestety bagatelizować tego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]