Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hipogonadyzm męski
tężyczka
płonica
pyłkowica
nadżerka szyjki macicy
krwawiączka A i B
szumy uszne
zapalenie mięśnia sercowego
katar
astma oskrzelowa
siniec
dur brzuszny
krwotok z nosa
melanodermia
kamica moczowa

 

osteoporoza

Pojęcie medyczne osteoporoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja osteoporozy napisana w sposób zrozumiały.

Osteoporoza jest jedną najgroźniejszych chorób układu kostnego, nazywaną inaczej zrzeszotnieniem kości. Jej działanie powoduje w organizmie zanik kości, który w ciągu życia człowieka jest niwelowany przez równoczesny proces budowy tkanki kostnej. W starszym wieku substancja kostna nie jest już regenerowana w tak szybkim tempie, co powoduje jej powolne niszczenie, czego rezultatem jest osteoporoza. Grupą, która jest szczególnie narażona na ryzyko wystąpienia tego schorzenia, są kobiety, znajdujące się w okresie przekwitania. Osteoporoza powoduje wtedy m.in. pojawiające się często złamania kości. Poza tym nie istnieją żadne jednoznaczne objawy tej choroby, co powoduje, że ciężko ją wykryć u osób spoza grupy ryzyka.

Najczęstszym objawem są złamania kości, nawet w przypadkach lekkich upadków czy uderzeń. Dodatkowo poszkodowany odczuwa bóle kości, głównie pleców. Większe ryzyko zachorowań występuje u kobiet, jednak narażeni na osteoporoza są również mężczyźni, zwłaszcza prowadzący mało czynny tryb życia, ludzie unikający pokarmów, zawierających wapń, nadużywający alkoholu czy też papierosów i o szczupłej budowie ciała. Schorzenie to pojawia się także jako wynik kuracji przy pomocy kortykosteroidów. Do powikłań osteoporozy należy powstanie garbu na plecach, zmniejszenie wzrostu człowieka oraz narażenie na liczne złamania kości. Do lekarza powinny się udać (oprócz kobiet, wkraczających w okres przekwitania) osoby, u których wystąpiły przypadki osteoporozy w rodzinie, choroba ta może być bowiem dziedziczona. Specjalista od schorzeń kości po badaniach różnego typu przepisuje pacjentowi odpowiednią dla niego kurację. Niektóre z nich wiążą się z zażywaniem preparatów hormonalnych (w przypadku kobiet), jako uzupełnienie niedoborów, powodujących niszczenie tkanki kostnej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]