Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niedokrwistość
rak sromu i pochwy
choroba piąta
nerwica pourazowa
tryper
anorgazmia
astma pyłkowa
choroba Pfeiffera
refluks żołądkowo przełykowy
skaza moczanowa
świerzb
blizna
krwioplucie
układ pokarmowy
rak wątroby

 

osteonecrosis

Pojęcie medyczne osteonecrosis i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja osteonecrosis napisana w sposób zrozumiały.

Osteonecrosis często nazywana jest również chorobą Haglunda – Severa. Schorzenie to jest martwicą guza piętowego. Najczęściej na chorobę tą cierpią osoby bardzo młode a także dzieci w okresie dorastania. Stwierdzono również, że dotyka ona znacznie częściej chłopców. Osteonecrosis zazwyczaj nie zagraża życiu człowieka a rokowanie można określić jako dobre. Przyczyny powstania tej choroby nie są do końca znane. Twierdzi się jednak, że czynnikiem wpływającym na rozwój tej choroby może okazać się niedokrwienie tętnicze. Wówczas wytwarza się niewielki obszar martwicy, który zapoczątkowuje proces rozwoju tego schorzenia. Niedokrwienie często wywołane jest przez przeciążenia czy mikrourazy.

Początkowe objawy choroby są praktycznie niewidoczne i nieodczuwalne. Osoby cierpiące na to schorzenie często nie zdają sobie sprawy z tego, że zostali dotknięci martwicą guza piętowego. W późniejszym stadium choroby objawy są już bardziej odczuwalne. Do dolegliwości jakie towarzyszą przy osteonecrosis zalicza się przede wszystkim ból w okolicach pięty a także widoczne zgrubienie skóry. Objawy te mogą utrudniać normalne funkcjonowanie a także sprawiać trudności podczas chodzenia. Następstwem choroby Haglunda – Severa mogą okazać się zmiany zwyrodnieniowe.

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie badania fizykalnego. Specjalista dokładnie bada oraz przygląda się stopie. Ważnym elementem pomagającym przy diagnozie choroby jest także zrobienie badania rentgenowskiego. W trakcie leczenia należy pamiętać o odciążeniu stopy a także o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które powinny zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości. Jeśli przypadek jest naprawdę ciężki, wówczas w ramach leczenia stosuje się zabieg chirurgiczny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]