Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dusznica bolesna
depresja
zapalenie powiek
rezonans magnetyczny
palce młotkowate
celiakia
krótkowzroczność
ból zeba
refluks żołądkowo przełykowy
zaburzenia psychosomatyczne
błędne koło
schizofrenia
żebra
botulizm
klatka piersiowa

 

osteomalacja

Pojęcie medyczne osteomalacja i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja osteomalacji napisana w sposób zrozumiały.

Osteomalacja jest chorobą, która nazywana jest również inaczej rozmiękaniem kości lub krzywicą dorosłych. Jest ona spowodowana niedostateczną mineralizacją kości. Niestety osteomalacja jest niezwykle ciężką chorobą układu kostnego, która polega na utracie wapnia oraz fosforu z tkanki kostnej. Pierwiastki te są odpowiedzialne między innymi za odpowiednia wytrzymałość tkanki kostnej.

Choroba ta ma podobne objawy do osteoporozy i występuje tylko u osób dorosłych, u których stwierdzono ewidentne braki witaminy D3. Obniżenie poziomu tej witaminy ma bezpośredni wpływ na wchłanianie się jonów wapnia i fosforu z jelita, co niestety skutkuje powstaniem bardzo niskiego ich poziomu w organizmie. Zmniejsza się tym samym znacznie gęstość kości, które niestety stają się niezwykle podatne na złamania i inne urazy.

Najczęstszymi objawami choroby jest krzywica, kifotyzacjia odcinka piersiowego kręgosłupa oraz deformacji miednicy i kolan. Objawem jest również tak zwany kaczy chód, a do tego pacjent bardzo szybko odczuwa zmęczenie podczas chodzenia. Jest to niestety wynikiem osłabienia mięśni przyczepionych do kości.

Jeśli chodzi o przyczyny pojawiania się choroby, to może nimi być na przykład przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, picie alkoholu, marskość wątroby oraz zbyt mała ilość i długość ekspozycji na słońcu, niedobór witaminy D3 po operacjach żołądka, choroby jelita cienkiego lub trzustki, jak również nieprawidłowe funkcjonowanie nerek oraz nadużywanie środków przeczyszczających.

Leczenie najczęściej polega tylko na przyjmowaniu odpowiednich dawek witaminy D3 w postaci doustnej lub też zastrzyków. Niestety taka aplikacja możliwa jest tylko w przypadku problemów z wchłanianiem witaminy D3. Należy w niektórych przypadkach nosić gorset ortopedyczny.
W przypadku pojawiania się krzywicy u dzieci, to najczęstszą jej przyczyną jest zbyt mała ilość witaminy D3 w organizmie oraz zbyt mała ilość ekspozycji słonecznych. Dzieci szybko rosnące bezwzględnie powinny otrzymywać odpowiednie dawki witaminy, które mogą wynosić nawet do 100-200 jednostek. U dzieci powikłania mogą być bardzo groźne, gdyż prowadzą do deformacji kręgosłupa, nóżek oraz klatki piersiowej. Dzieci te później zaczynają chodzić lub nie chodzą w ogóle. Jeśli nie zauważy się w porę problemu, to niestety ale deformacje mogą być trwałe.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]