Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
trzydniówka
uczulenie
rak sromu i pochwy
krwiomocz
czyraki skórne
trądzik
choroba tarczycy
niewydolność krążenia
grypa
gorączka gruczołowa
myopia
opryszczka
menorrhagia
choroba zawodowa
konwulsje

 

ospa wietrzna

Pojęcie medyczne ospa wietrzna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ospy wietrznej napisana w sposób zrozumiały.

Ospa wietrzna zwana również wiatrówka jest bardzo ostrą i groźną chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy varicella – zoster. Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zaraźliwą. Możliwe jej epidemie występują głównie zimą i wczesną wiosną, z reguły co 3-4 lata. Charakteryzuje się ona występowaniem wysypki plamistej, a następnie grudkowej, która następnie przekształca się w pęcherzyki, które wypełnione są przezroczystym płynem. Pęcherzyki te pękają i przeistaczają się w strupki. Na wiatrówkę najczęściej chorują dzieci, szczególnie te uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkół. Najczęściej występuje przed dziesiątym rokiem życia. W takich skupiskach ospa bardzo szybko się rozprzestrzenia. Jednak zachorować na wiatrówkę może każdy. U osób dorosłych przebieg choroby jest o wiele gorszy i groźniejsze mogą wystąpić powikłania. Lepiej jest zachorować na tą nieprzyjemną chorobę będąc dzieckiem. Na to jednak nie mamy wpływu.

Do zakażenia ospą wietrzną dochodzi drogą kropelkową. Podczas kaszlu, kichania lub poprzez kontakt bezpośredni. Najbardziej zakaźna jest podczas objawów, które zwiastują nadchodzącą chorobę i w czasie wysypki, jednak chory może zarażać otoczenie już na 2 – 3 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakażenie ospą może również wywołać kontakt z osobą chora na półpasiec.

Na początku ospa wietrzna objawia się wzrostem temperatury od 37-40 stopni, bólem głowy, pogorszeniem samopoczucia. Są to tak zwane objawy początkowe. Pełny rozwój choroby rozpoczyna się zazwyczaj w dzień po zaobserwowaniu objawów początkowych. Właśnie wtedy zaczynają pojawiać się wykwity skórne, swędząca wysypka. Najpierw pojawia się niewielka czerwona plamka, która następnie zmienia się w grudkę a ta w pęcherzyk. Pęcherzyk jest wypełniony przezroczystym płynem, który mętnieje tworząc krostę. Następnie krosta zasycha i zmienia się w strup, który odpada po kilku dniach.
Po wygojeniu strupków często pozostają przebarwienia. Wszystkie te objawy mogą występować w różnym stopniu. Najczęściej ospa przebiega bezobjawowo, łagodnie. Jednak przebieg ospy jest bardzo ciężki, szczególnie u dzieci z obniżoną odpornością. Taki ciężki przebieg może zakończyć się śmiercią.

Leczenie ospy polega na:
 Podawanie środków łagodzących swędzenie skóry: maści, puder cynkowy;
 Leżeniu w łóżku podczas choroby;
 Podawaniu leków przeciwgorączkowych;
 Kąpiele w sodzie oczyszczonej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]