Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba afektywna dwubiegunowa
wole proste
choroby laryngologiczne
powiększenie węzłów chłonnych
martwica przysadki
molle
gruczolistość
gruźlica
melanodermia
choroba lokomocyjna
układ krwionośny
gorączka gruczołowa
choroba Krona
niedoczynność tarczycy
zapalenie gardła

 

ornitoza

Pojęcie medyczne ornitoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ornitozy napisana w sposób zrozumiały.

Ornitoza to inaczej mówiąc choroba ptasia, lub tak zwana papuzica. Jest to wirusowa choroba odzwierzęca. Wywoływana jest ona przez zarazek, jakim jest Chlamydia psittaci. Nosicielem tego zarazka jest przede wszystkim ptactwo dzikie oraz ptactwo hodowlane.

Choroba ta, jeśli występuje u ptaków, to nie ma żadnych objawów. Chorują na nią jedynie ludzie, którzy zarażają się nią drogą kropelkową. Można się także zarazić poprzez wdychanie kurzu, w którym znajdują się drobinki wysuszonego kału. Jedną z dróg zarażenia możemy być także dziobnięcie przez ptaka. Najgorzej jest, jeśli do zakażenia człowieka dochodzi od innego człowieka. Wówczas przebieg tej choroby jest najcięższy. Najwięcej zachorowań na tę chorobę notuje się w okresie letnim oraz zimowym. Bardzo często nosicielem tego zarazka są gołębie.

W momencie zarażenia drobnoustroje wnikają do ludzkiego ustroju. Wówczas zarazek zaczyna się namnażać. Wydziela on toksynę, która powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych. Wynikiem tej choroby są zatem krwotoki oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ornitoza bardzo szybko się rozwija- w ciągu jednego czy dwóch tygodni pojawia się przede wszystkim nagła gorączka, której towarzyszą dreszcze oraz bóle głowy. Do tego pojawiają się także krwotoki z nosa. Chory uskarża się na ogólnie złe samopoczucie a do tego jeszcze osłabienie. Czasami do objawów dołącza plamista wysypka. Zdecydowanie najbardziej poważne zmiany zaczynają rozwijać się w naszym układzie oddechowym. Dochodzi bowiem do śródmiąższowego zapalenia płuc, któremu towarzyszy kaszel, duszności oraz sinica. Czasami jednak zdarza się, iż choroba ta może przebiegać podobnie do grypy. Mniej więcej 1% przypadków tej choroby kończyć się może zgonem.

Chorobę zdiagnozować można na podstawie objawów a także według wywiadu środowiskowego. W tym celu stosuje się także badania serologiczne oraz badania materiału biologicznego, który pochodzi właśnie z dróg oddechowych. Przeprowadza się także badanie, jakim jest wzrost mian przeciwciał oraz badanie histopatologiczne.

Leczenie to przede wszystkim podawanie doksycykliny. W lekkich i niegroźnych przypadkach nie trzeba przeprowadzać go w szpitalu. Wystarczy stosować lek doustnie w zaciszu własnego domu. Jednak cięższe przypadki niestety wymagają już hospitalizacji. Wówczas konieczne staje się dożylne podawanie doksycykliny. Antybiotyk ten stosuje się przez trzy tygodnie, dzięki czemu znacznie można zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu ornitozy. Poza tym przyjętą powszechnie formą leczenia jest podawanie makrolitów oraz chloramfenikolu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]