Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie cewki moczowej
zaspół nerczycowy
kręgosłup
zapalenie osierdzia
hipogonadyzm męski
salmonellowe zatrucie pokarmowe
choroba Addisona
drgawki
gorączka gruczołowa
świerzbiączka
choroby skóry
kamica szczawianowa
nerwica serca
ostra białaczka szpikowa
psychozabawy

 

opryszczka narządów płciowych

Pojęcie medyczne opryszczka narządów płciowych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja opryszczki narządów płciowych napisana w sposób zrozumiały.

Opryszczka narządów płciowych jest to infekcja wirusowa przenoszona drogą płciową. Wirus przenoszony jest zarówno wtedy, gdy widoczne są objawy choroby jak i wtedy, gdy nic nie wskazuje na to, że dana osoba jest nosicielem. Wirus opryszczki HSV – 2 wnika do organizmu poprzez drobne uszkodzenia błony śluzowej i naskórka w trakcie stosunku płciowego. Jest to odmiana wirusa, który jest odpowiedzialny za powstawianie opryszczki na twarzy. Wirus jest bardzo rozprzestrzeniony, około 30 milionów Polaków jest jego nosicielami i narażeni są oni na zachorowanie w chwilach osłabienia odporności organizmu. Wirus utajony jest bowiem w nerwach czuciowych. Przy czym u części chorych atak choroby może wystąpić jeden raz, a u innych może pojawić się nawet kilkukrotnie w ciągu jednego roku.

Do objawów opryszczki narządów płciowych należą małe pęcherzyki na narządach płciowych. U zarażonych mężczyzn zmiany pojawią się na napletku, żołędzi oraz trzonie prącia. W przypadku zarażonych kobiet zmiany pojawiają się na wargach sromowych, pochwie, łechtaczce, a nawet na szyjce macicy. Zmiany mogą być także zlokalizowane w okolicach odbytu i na pośladkach. Pęcherzyki, jeśli się pojawiają, to zwykle do tygodnia po stosunku. Zmiany te są bolesne, swędzą. Pęcherzyki pękają i tworzą się drobne owrzodzenia. Po kilku dniach owrzodzenia te goją się, ale pozostawiają po sobie blizny. Zarażona osoba może czuć się osłabiona, gorączkować i mieć kłopoty podczas oddawania moczu. U części chorych może dojść do powikłań, w tym nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Opryszczka narządów płciowych leczona jest w przypadku małego jej nasilenia za pomocą osuszania i odkażania zajętych przez pęcherzyki i owrzodzenia miejsc (nakładanie maści). Stosowane są także antybiotyki i leki przeciwwirusowe zarówno doustnie jak i dożylnie. Chory powinien także przyjmować witaminy z grupy B.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]