Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nadczynność hormonalna jąder
choroba Parkinsona
toksyczne zapalenie jelit
zapalenia przyzębia
menorrhagia
brodawki weneryczne
stłuszczenie wątroby
martwica przysadki
uzależnienia
młodzieńcza kifoza
depresja
mukowiscydoza
trądzik różowaty
zapalenie najądrza
zapalenie jelita grubego

 

oparzenia chemiczne

Pojęcie medyczne oparzenia chemiczne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja oparzeń chemicznych napisana w sposób zrozumiały.

Oparzenia chemiczne powstają w wyniku działania środków żrących i w znacznym stopniu reaktywnych na naskórek i błony śluzowe człowieka.

Oparzenia środkami chemicznymi takimi jak kwasy dają w efekcie zmiany na powierzchni skóry człowieka – tworzą się strupy (martwica skrzepowa powierzchniowa), które mogą przybierać różną barwę. Na przykład po oparzeniu kwasem solnym tworzą się białe strupy. Oparzyć można się także ługami, co daje szkliste obrzmienie w miejscu, gdzie doszło do kontaktu substancji ze skórą. Oparzenie zasadami powoduje wnikanie substancji i martwicę rozpływową. Substancje szkodliwe mogą także zostać połknięte, a wtedy uszkodzona zostaje krtań, drogi oddechowe i żołądek. Oparzenia chemiczne wiążą się z odczuwanymi przez osobę poszkodowaną doznaniami bólowymi o znacznej intensywności. Jeśli substancja została połknięta, to oprócz oparzeń pojawiają się trudności z oddychaniem, a może także zostać zaburzona czynność serca i pojawić się tachykardia. Dodatkowo niektóre z substancji żrących powodują nie tylko oparzenia, ale i dostają się do wnętrza ciała, do krwioobiegu, a więc są nie tylko żrące, ale i toksyczne.

Właściwe postępowanie z oparzeniami polega w pierwszej kolejności na oczyszczeniu powierzchni skóry, która miała kontakt z niebezpieczną substancją. Woda powinna oczyszczać dokładnie ranę i nie spływać po zdrowym fragmencie skóry. Jeśli nie ma dostępu do wody należy przyłożyć do rany tkaninę. Oczywiście należy wezwać lekarza.

Zapobieganie oparzeniom chemicznym polega na właściwym postępowaniu z substancjami chemicznymi zarówno w domu jak i w środowisku pracy. Groźne substancje w domu należy trzymać z dala od dzieci, w oryginalnych butelkach, nie przelewać ich na przykład do pojemników po napojach. W pracy z kolei należy przestrzegać ustalonych procedur postępowania z substancjami chemicznymi.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]