Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
stłuczenie mózgu
przewlekła niewydolność krążenia
krwotok z nosa
depresja
krętkowica kleszczowa
dur brzuszny
polipy przewodu pokarmowego
układ krwionośny
wąglik
przyzębica
krótkowzroczność
blizna
krwotok z dróg rodnych
krzywica
prostata

 

oparzenia chemiczne

Pojęcie medyczne oparzenia chemiczne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja oparzeń chemicznych napisana w sposób zrozumiały.

Oparzenia chemiczne powstają w wyniku działania środków żrących i w znacznym stopniu reaktywnych na naskórek i błony śluzowe człowieka.

Oparzenia środkami chemicznymi takimi jak kwasy dają w efekcie zmiany na powierzchni skóry człowieka – tworzą się strupy (martwica skrzepowa powierzchniowa), które mogą przybierać różną barwę. Na przykład po oparzeniu kwasem solnym tworzą się białe strupy. Oparzyć można się także ługami, co daje szkliste obrzmienie w miejscu, gdzie doszło do kontaktu substancji ze skórą. Oparzenie zasadami powoduje wnikanie substancji i martwicę rozpływową. Substancje szkodliwe mogą także zostać połknięte, a wtedy uszkodzona zostaje krtań, drogi oddechowe i żołądek. Oparzenia chemiczne wiążą się z odczuwanymi przez osobę poszkodowaną doznaniami bólowymi o znacznej intensywności. Jeśli substancja została połknięta, to oprócz oparzeń pojawiają się trudności z oddychaniem, a może także zostać zaburzona czynność serca i pojawić się tachykardia. Dodatkowo niektóre z substancji żrących powodują nie tylko oparzenia, ale i dostają się do wnętrza ciała, do krwioobiegu, a więc są nie tylko żrące, ale i toksyczne.

Właściwe postępowanie z oparzeniami polega w pierwszej kolejności na oczyszczeniu powierzchni skóry, która miała kontakt z niebezpieczną substancją. Woda powinna oczyszczać dokładnie ranę i nie spływać po zdrowym fragmencie skóry. Jeśli nie ma dostępu do wody należy przyłożyć do rany tkaninę. Oczywiście należy wezwać lekarza.

Zapobieganie oparzeniom chemicznym polega na właściwym postępowaniu z substancjami chemicznymi zarówno w domu jak i w środowisku pracy. Groźne substancje w domu należy trzymać z dala od dzieci, w oryginalnych butelkach, nie przelewać ich na przykład do pojemników po napojach. W pracy z kolei należy przestrzegać ustalonych procedur postępowania z substancjami chemicznymi.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]