Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
egocentryzm
endometrioza
układ kostny
zapalenie tchawicy
mocznica
rak wątroby
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
alergiczny katar
zapalenie powiek
zapalenie trzustki
chłoniak
nadczynność tarczycy
blizna
zapalenie jelita grubego
zapalenie jelit

 

oparzenia

Pojęcie medyczne oparzenia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja oparzeń napisana w sposób zrozumiały.

Oparzenia to uszkodzenie tkanki skórnej lub tkanek głębszych powstające wskutek działania bardzo wysokiej temperatury lub środków chemicznych. W wyniku oparzeń dochodzi do tak zwanej denaturacji białka, obrzęku oraz utraty płynów wewnątrznaczyniowych.

Ze względu na wielkość uszkodzeń oparzenia zostały podzielone na trzy stopnie. Oparzenia pierwszego stopnia polegają głównie na zaczerwienieniu skóry oraz niewielkiemu opuchnięciu okolic ciała poddanego na wysoką temperaturę. Przy poparzeniach drugiego stopnia na zaczerwienionej skórze pojawiają się pęcherze. Najcięższe przypadki pojawiają się w wyniku oparzeń trzeciego stopnia. Oprócz zaczerwienia oraz pęcherzy dochodzi do martwicy tkanki skórnej oraz tkanek głębszych. Może nawet dojść do zwęglenia tkanek w przypadku działania wysokiej temperatury przez dłuższy okres czasu.

O rokowaniu powrotu do zdrowia pacjenta nie tylko zależy stopień poparzenia ale również obszar ciała jaki jemu uległ. Duża powierzchnia oparzeń może doprowadzić do wstrząsu a nawet do śmierci pacjenta. Do dużej śmiertelności doprowadzają również oparzenia drugiego oraz trzeciego stopnia, które zostały zainfekowane. W przypadku oparzeń pierwszego stopnia, ranę należy natychmiast schładzać zimną wodą przez co najmniej dwadzieścia minut. W przypadku utrzymywaniu się gorączki oraz bólu przez co najmniej dwie godziny należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Przy oparzeniach drugiego lub trzeciego stopnia, oprócz schłodzenia miejsc poparzonych należy na nie położyć sterylny opatrunek, który zapobiegnie ich zakażeniu. Nie wolno samodzielnie przekłuwać pęcherzy powstałych w wyniku oparzeń i szybko zwrócić się po pomoc lekarską. Opatrunek powinien być zmieniany przynajmniej dwa razy w ciągu dnia lub zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]