Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wrzód miękki
osteomalacja
wole proste
choroby reumatyczne
gruczolistość
sepsa
układ płciowy
brodawki weneryczne
hipotermia
niepłodność
cisawica
kamica ksantynowa
choroba Krona
stłuczenie mózgu
dysplazja stawów biodrowych

 

oko krótkowzroczne

Pojęcie medyczne oko krótkowzroczne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja oka krótkowzrocznego napisana w sposób zrozumiały.

Wato jest wiedzieć o tym, że oko krótkowzroczne jest jedną z wad refrakcyjnych wzroku, które są najczęściej spotykane, a która polega na tym, że tor optyczny oka skupia promienie świetle w nieprawidłowy sposób. W oku akomodującym promienie równoległe ogniskowane są na siatkówce, a w oku nieakomodującym, czyli oku krótkowzrocznym, ogniskowane są one przed siatkówką.

U osób, które posiadają oko krótkowzroczne, obraz na siatkówce jest zamazany, a wrażenie wzrokowe takiej osoby nie jest ostre. Osoba taka musi, zatem przysuwać przedmiot blisko oczu, aby mogła go dobrze dostrzec. Osoby takie nie pomogą sobie akomodacją, kiedy będą chciały zobaczyć obiekty oddalone, ale jeżeli będzie dość jasno, krótkowidz może zmrużyć oczy, dzięki czemu zmniejszy rozproszenie obrazu na siatkówce, a tym samym większy głębię ostrości. Takie osoby, które będą chciały poprawić swoją ostrość widzenia, powinny udać się do okulisty, który dopasuje jej odpowiednie okulary korekcyjne. Mogą to być również soczewki kontaktowe. Osoby, które cierpią na oko krótkowzroczne, mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu, który jest bardzo skuteczny, ale mogą wystąpić ciężkie efekty uboczne. Dobrze jest w tym miejscu wspomnieć o tym, że wysoka krótkowzroczność jest nie tylko wadą refrakcji, jaką można w pełni skorygować optycznie. Powodować może to też wydłużona gałka oczna, na której tylnym biegunie zazwyczaj występują zanikowe zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, naczyniówki, a także ciała szklistego, szczególnie w późnym okresie życia. Z krótkowzrocznością można żyć, jednak osoby, które na nią cierpią, często mają już dosyć tych wszystkich problemów, które się z nią w naturalny sposób wiążą. Co się zaś tyczy wspomnianej operacji, to najlepiej jest ją omówić z doświadczonym chirurgiem, który już wcześniej zajmował się takimi rzeczami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]