Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
arytmia
nadmierne łzawienie
podbiegnięcie krwawe
wytrzeszcz oka
krwiak
krwawiączka A i B
chemioterapia
oparzenia słoneczne
układ limfatyczny
zaćma
gorączka trzydniowa
choroba Haglunda Severa
sarkoidoza
pląsawica Huntingtona
limfopenia

 

odra

Pojęcie medyczne odra i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja odry napisana w sposób zrozumiały.

Prawie każdy z nas będąc dzieckiem chorował na odrę. Chodząc do przedszkola czy szkoły nie sposób się tą chorobą nie zarazić od innego dziecka, gdyż do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli przez kaszel i kichanie. Tego niestety nie da się uniknąć. Będąc dzieckiem jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju zarażenia.
Okres inkubacji trwa około dwóch tygodni a zakaźność chorego pojawia się na pięć dni przed wystąpieniem na ciele wysypki. Jest ona dosyć uciążliwa.

W typowym przebiegu odry można wyróżnić trzy okresy:
• Okres nieżytowy, który trwa od 3 do 4 dni
• Okres wysypkowy, trwający od 3 do 5 dni
• Okres zdrowienia.

Podczas zachorowania na odrę występują dosyć charakterystyczne objawy. Zależą one również od stadium zaawansowania, w jakim jest choroba. W okresie nieżytowym pojawia się złe samopoczucie, brak apetytu, wysoka gorączka, nieżyt nosa i spojówek, światłowstręt, zaczerwienione oczy oraz łzawienie. Pojawia się również katar, ból gardła, często suchy i męczący kaszel. Kaszel jest typowym objawem odry, który trwa aż do czasu ustąpienia wysypki. Przeważnie twarz dziecka wygląda jakby długo płakało, jest opuchnięta. Mogą wystąpić dreszcze, pocenie się, senność bądź nadmierne pobudzenie, czasem drgawki. Z innych objawów, które są charakterystyczne dla odry warto wymienić powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie karkowych. Powiększenie śledziony występuje u około 50% chorych. Następnym etapem choroby jest pojawienie się wysypki gruboplamistej. Są to bladoczerwone grudki, które występują na początku za płatkami uszu, następnie na szyi i twarzy. Potem przechodzi na tułów i kończyny. Grudki te z biegiem czasu stają się coraz liczniejsze i przybierają mocno czerwony kolor. W niektórych przypadkach pojawiają się wybroczyny czyli wysypka krwotoczna. Śluzówki jamy ustnej stają się zaczerwienione. Po 4 do 5 dni od pojawienia się wysypki gorączka się cofa, ustępuje też ból gardła. Wysypka blednie. Dziecko powoli wraca do zdrowia

Odrę leczymy poprzez zaszczepienie wirusem odry. Można również, kilka dni po zakażeniu zastosować ludzką gammaglobulinę w celu złagodzenia choroby. Jeżeli ktoś zachoruje na odrę staje się na nią odporny już na całe życie.

Niestety po odrze mogą wystąpić następujące powikłania: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mózgu, zapalenie krtani.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]