Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ornitoza
gigantyzm
bezsenność
choroby genetyczne
afta
zapalenie sutka
myopia
zapalenie osierdzia
układ oddechowy
choroby psychiczne
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
depresja
pneumonia
kamica moczowa
rak płuc

 

odmrożenia

Pojęcie medyczne odmrożenia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja odmrożeń napisana w sposób zrozumiały.

Odmrożenia powstają wtedy, gdy na skórę działa zbyt niska temperatura. Najbardziej narażone na odmrożenia okolice to nos, policzki, dłonie i stopy. To na nich najłatwiej dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, w wyniku którego krążenie krwi się zmniejsza i pojawiają się zmiany na skórze.

Odmrożenia ujmowane są w stopniach, gdzie pierwszy stopień oznacza, że skóra początkowo staje się zaczerwieniona, a potem zmienia kolor i staje się bardzo blada. Pojawia się obrzęk, a następnie złuszczenie skóry. Drugi stopień odmrożenia charakteryzują przekrwienie i obrzęk, a następnie pęcherze. Zmiany po kilku tygodniach cofają się i w zasadzie nie są widoczne ślady po odmrożeniach. W trzecim stopniu zmiany mają znacznie głębszy charakter i powstałe pęcherze, które goją się z trudem. Ma miejsce ubytek tkanki, charakterystyczne są blizny. Uszkodzone zostają naczynia krwionośne, zmienione chorobowo miejsca już zawsze pozostaną wrażliwsze na zimno. Czwarty stopień odmrożenia charakteryzuje się tym, że zmiany mogą sięgać aż do kości. Owrzodzenia są trudne do leczenia, a martwą tkankę trzeba usuwać podczas interwencji chirurgicznych.

W przypadku, gdy pojawiły się odmrożenia, bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie, a więc stopniowe ogrzewanie temperatury ciała, okrycie całego ciała, początkowe ogrzewanie własnym ciepłem a potem wodą o temperaturze około 40 stopni. Ważne jest też podawanie choremu ciepłych napojów z cukrem. Nie należy natomiast masować odmrożonych miejsc, czy podawać choremu alkoholu.

Zapobieganie sprowadza się do stosowania odpowiedniego ubioru. Powinniśmy zadbać o to, by nasze wierzchnie odzienie dobrze chroniło przed wiatrem i niską temperaturą. Dobrze sprawdza się zakładanie paru warstw ubrania. Chronione powinny być kończyny i głowa. Odsłonięte części ciała powinny być pokryte tłustym kremem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]