Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kaszak
choroba wieńcowa
lęk
rak endometrium
oko nadwzroczne
rak żołądka
głuchota starcza
świąd
niepłodność
narkomania
choroba zawodowa
zapalenie zatok
różyczka
nadkrwistość
choroba Alzheimera

 

odma opłucnej

Pojęcie medyczne odma opłucnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja odmy opłucnej napisana w sposób zrozumiały.

Odma opłucnej (odma opłucnowa) to stan, w którym wręcz niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna. To poważny dla naszego organizmu stan, w którym dochodzi do wtargnięcia powietrza, lub też innych gazów, do jamy opłucnej. Takie wtargnięcie spowodowane jest najczęściej przedziurawieniem klatki piersiowej lub też uszkodzeniami miąższu płucnego. Takie uszkodzenia mogą się skończyć nawet śmiercią, bowiem w ich wyniku płuca nie mogą normalnie funkcjonować. Dosłownie zapadają się.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów odmy opłucnej. Możemy mieć do czynienia z odmą zamkniętą, otwartą, zastawkową, samoistną oraz pourazową. Ta ostatnia może powstawać- jak sama nazwa wskazuje- w wyniku różnorodnych urazów. Może do niej dojść na skutek urazu klatki piersiowej, w której wyniku dochodzi do złamania żeber. Któreś z nich może przebić płuco lub poważnie je uszkodzić. Uszkodzenie nie musi pochodzić z wewnątrz. Są przecież także urazy zewnętrze- płuco może przebić ostre narzędzie itp.

Jak wyglądają objawy? Przede wszystkim pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej. Poza tym pojawiają się duszności oraz suchy kaszel. Chora osoba jest bardzo osłabiona, częste są także omdlenia oraz spłycony oddech. Pojawić się może zarówno bladość jak i sinica. Badający pacjenta lekarz może stwierdzić tachykardię, szmer pęcherzykowy, odgłos opukowy osłabiony lub w ogóle zniesiony.

Leczenie odmy opłucnej wymaga interwencji chirurgicznej. Polega ono na założeniu specjalnego drenu do jamy opłucnej, którego głównym zadaniem będzie odsysanie powietrza oraz utrzymywanie stałego podciśnienia. Należy dążyć do zlikwidowania otworu, przez który powietrze dostaje się do jamy opłucnej. Powinien się on po pewnym czasie „zakleić”, ale najpierw należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]