Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ pokarmowy
zapalenie twardówki
cholera
szkarlatyna
nerwica depresyjna
eunuchoidyzm
astygmatyzm
kamica kielichowa
halluksy
krzywica
rak endometrium
przewlekły katar
zaspół nerczycowy
obrzęk
polio

 

oczopląs

Pojęcie medyczne oczopląs i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja oczopląsu napisana w sposób zrozumiały.

Oczopląs to bardzo charakterystyczny i łatwy do zdefiniowania objaw, który może zostać wywołany działaniem różnorodnych chorób lub leków. Może mieć także charakter wrodzony. Polega on na powstawaniu mimowolnych i rytmicznych ruchów gałki ocznej w płaszczyźnie poziomej lub też elipsoidalnej. Pojawia się jako następstwo pobudzenia komórek receptorowych przedsionkowego narządu. Drgania nie muszą przez cały czas być identyczne. Mogą się one zmieniać zależnie od kierunku, w którym spoglądamy.

Oczopląs można zdefiniować wówczas, jeśli pojawią się pewne charakterystyczne jego cechy. Pod uwagę należy wziąć jego postać. Może on zatem być skośny, pionowy, poziomy lub obrotowy. Istotna jest także jego szybkość oraz kierunek- może być on szybki, średni lub też wolny. Może mieć on różnorodne natężenie oraz mieć charakter rytmiczny lub też wahadłowy.

To właśnie oczopląs wahadłowy jest najbardziej charakterystyczny. Wówczas oczy zaczynają się rytmicznie wychylać w obie strony w takim samym czasie. Równie często możemy mieć do czynienia z oczopląsem skaczącym. Występuje on wówczas, gdy ruch oczu w jedną ze stron jest znacznie szybszy, niż w stronę przeciwną.

Czy oczopląs można leczyć? W zasadzie można powiedzieć, że tak. W tym przypadku najważniejsze jest, żeby przede wszystkim dobrze go zdefiniować. Jeśli określimy przyczynę jego występowania, zdefiniujemy chorobę, której towarzyszy, to będziemy w stanie w jakiś sposób go wyeliminować. Poza tym skuteczną metodą leczenia oczopląsu w sytuacji, kiedy istnieje jakaś blokada, która go wywołuje przy określonym ustawieniu gałek ocznych, może okazać się leczenie chirurgiczne. Pozwala ono na odpowiednim ustawieniu oczu, które pozwala na wyeliminowanie powstawania tego objawu. Skuteczne w trakcie leczenia okazują się ponadto szkła pryzmatyczne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]