Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Buergera
kamica fosforanowa
hypermetropia
palce młotkowate
chrapanie
nerwica dystymiczna
brodawki
niedoczynność tarczycy
niedoczynność hormonalna jajników
przewlekła niewydolność krążenia
leukopenia
węzły chłonne
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
próchnica zębów
zapalenie zatok

 

obrzęk

Pojęcie medyczne obrzęk i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja obrzęku napisana w sposób zrozumiały.

Obrzęk zawsze jest sygnałem, ze z organizmem dzieje się coś nie tak. Obrzęk może pojawić się samoczynnie lub też jest wynikiem urazu, jakiego doznał człowiek. Najczęściej definiuje się obrzęk jako nadmierne poza naczyniowe nagromadzenie się płynu ustrojowego w tkankach lub jamach ciała.

Jeśli chodzi o jego przyczyny to niestety, ale praktycznie każde uszkodzenie naczyń może doprowadzić i z reguły właśnie doprowadza, do przechodzenia płynu do tkanek. Gromadzący się płyn jest bardzo bogaty w białko, co niestety powoduje dodatkowe przyciąganie wody. Takie rodzaje płynów to płyny wysiękowe, a powstające w ten sposób obrzęki noszą nazwę obrzęków zapalnych. Czasami obrzęk może powstać również pod wpływem niedoborów białkowych. Brak białek drastycznie zmniejsza ciśnienie osmotyczne krwi, co powoduje, że tak zwane ciśnienie hydrostatyczne wypycha płyn poza naczynia naszego ciała. W niektórych przypadkach są one również powodowane przez zaburzenia hormonalne, które bezpośrednio powodują gromadzenia się w tkankach substancji mineralnych dodatkowo bardzo mocno wiążących wodę.

Obrzęk z reguły pojawia się bardzo szybko jeśli jest wynikiem uderzenia lub innego uraza naszego ciała. Bywa również, że powodujące go czynniki wewnętrzne sprawiają, że obrzęk pojawia się wolno. Najczęściej objawami pojawiającego się obrzęku jest bladość, zaczerwienienie lub siność skóry, zwiększenie rozmiarów kończyny lub danej partii ciała, a jeśli chodzi o organy wewnętrzne to wyraźny i ostry ból, jak również stwardnienie danej partii ciała.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju powikłania to niestety, ale są one bardzo groźne w skutkach. Dotyczy to przede wszystkim nie leczonych obrzęków. Mogą się bowiem zdarzyć obrzęki, które w taki sposób upośledzą pracę narządów wewnętrznych naszego organizmu, że nie tylko staja się one groźne dla zdrowia, ale i również dla życia człowieka. W takich właśnie sytuacjach ważna jest każda sekunda. Obrzęk może dotyczyć praktycznie każdego organu naszego ciała i każdego człowieka bez względu na wiek i stan zdrowia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]