Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pokrzywka
cysta
astygmatyzm
hematuria
zapalenie płuc
moczówka prosta
choroby psychiczne
chłoniak
chrypka
zespół Cushinga
angina
choroba wieńcowa
palce młotkowate
rozszczep podniebienia
astma oskrzelowa

 

nudności

Pojęcie medyczne nudności i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nudności napisana w sposób zrozumiały.

Nudności to zarówno objaw różnorodnych chorób jak i schorzenie samo w sobie. To bardzo nieprzyjemne uczucie, które zlokalizowane jest mniej więcej w okolicy żołądka. Zwykle nudności nie występują same, ale towarzyszą im jeszcze inne objawy.

Nudnościom najczęściej towarzyszy brak apetytu oraz zmęczenie. Człowiek bardzo się poci, a do tego dochodzi jeszcze odruch wymiotny, który sprawia, że chory nie może przyjmować żadnych posiłków, ponieważ są one od razu zwracane. Same wymioty polegają na tym, że cała treść żołądkowa zostaje wyrzucona na zewnątrz. Dzieje się tak na skutek skurczów żołądka oraz mięśni brzucha.

Co ciekawe, same nudności są nieprzyjemne, ale jeśli chory zwróci już treść żołądka, to nagle pojawia się ulga. Dzieje się tak dlatego, że nudności są stanem podrażnienia. Jeśli zwrócimy to co nas podrażnia (czasami bowiem wymioty są jednorazowe) to dolegliwość może całkowicie ustąpić. Niestety nie jest tak w każdym przypadku, a czasami dolegliwości nie chcą zniknąć nawet po wielu próbach.

Nudności spowodowane są podrażnieniem nerwu błędnego, który odpowiada za przekazywane do mózgu informacje na temat żołądka oraz jelit. Mogą mieć naprawdę różnorodne przyczyny, począwszy od bardzo prozaicznych takich jak nerwowość, strach, czy choroba lokomocyjna, poprzez różnorodne zatrucia (leki, alkohol), choroby, ciążę czy urazy.

Nudności nie są zasadniczo groźne dla organizmu. Jeśli jednak małe dzieci wymiotują, to należy pilnować, by treść ich żołądka wydostawała się na zewnątrz, a nie przypadkiem do krtani czy płuc, bowiem może wówczas dojść do zapalenia płuc. W ich wyniku może dojść do odwodnienia organizmu, zwłaszcza wówczas, gdy nudnościom i wymiotom towarzyszy także biegunka. By zapobiegać nudnościom, należy znać ich przyczynę. Jeśli się ją wyeliminuje- dolegliwości powinny ustąpić. Zależy to jednak tak naprawdę od samej przyczyny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]