Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
paradontoza
kolka niemowlęca
alergiczny katar
układ krwionośny
mononukleoza
choroba wysokościowa
rak sromu i pochwy
blizna
astygmatyzm
influenza
zapalenie języka
trądzik
zawał mięśnia sercowego
choroby zębów
neuropatia

 

nowotwór

Pojęcie medyczne nowotwór i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nowotworu napisana w sposób zrozumiały.

Nowotwory w dzisiejszych czasach są jednymi z najniebezpieczniejszych chorób całego świata. Co zrobić by się przed nimi ustrzec?

Powstawanie nowotworu to złożony proces patologiczny, który polega na tym, że komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez nasz organizm tworząc komórki nowotworowe. Jest to efektem mutacji genów kodujących białka w licznych cyklach komórkowych – na przykład kancerogenezy. Powstawanie nowotworu to proces bardzo długotrwały i niestety, w początkowych fazach bezobjawowy.

Nowotwory dzieli się na niezłośliwe, wpółzłośliwe i złośliwe. Niezłośliwe, łagodne utworzone są z tkanek o wyglądzie prawidłowym, toteż nie są one otorbione i nie niszczą ani uciskają otoczenia. Są one całkowicie wyleczalne. Ich usunięcie nie powoduje nawrotów oraz przerzutów do innej części ciała. Nowotwory wpółzłośliwe łączą w sobie cechy guzów niezłośliwych, albo/lub złośliwych, na przykład wszczepiają się i naciskają na otoczenie, a także cechują się uporczywą nawrotnością, ciężko więc choremu szybko powrócić do zdrowia. To czy leczenie pacjenta będzie udane czy nie, zależy przede wszystkim od jak najszybszego usunięcia zmiany nowotworowej. Nowotwory złośliwe nie są otorbione, naciskają na otaczające tkanki, wnikają do naczyń krwionośnych i dają przerzuty do odległych części ciała. Występujące nowotwory złośliwe tworzące się z tkanki nabłonkowej to tak zwane raki, natomiast te utworzone z tkanek nie nabłonkowych to mięsaki.

Najpowszechniejszym leczeniem nowotworów jest sposób chirurgiczny, poprzez usunięcie nowotworu, jest to sposób bardzo szybki, jednak wadą jego jest fakt, iż na tego typu specjalistyczną operację trzeba długo czekać. Stosowane są również takie metody jak: chemioterapia, radioterapia, immunoterapia czy hipertermia miejscowa. Nieleczony nowotwór prowadzi do śmierci.

Aby zapobiec zapadaniu znacznej liczby ludności na świecie na choroby nowotworowe, stosuje się liczne kampanie reklamowe propagujące zdrowy tryb życia – nie palenie tytoniu, aktywność fizyczna; a także propaguje się wykonywanie licznych badań specjalistycznych takich jak: tomografia komputerowa czy mammografia (zalecana profilaktycznie po ukończeniu czterdziestu lat, skuteczna niemalże w 95 %). Warto dodać, iż zapadalność na nowotwory wzrosła wraz z szkodliwą działalnością człowieka. Jest ona także skutkiem licznych wad genetycznych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które przechodzą liczne mutacje genowe.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]