Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
astma oskrzelowa
zaburzenia oddychania
choroba Alzheimera
schizofrenia
ból głowy
omdlenie
pyłkowica
migotanie przedsionków
gonartroza
kamica cystowa
blizna
dur brzuszny
zaburzenia czynnościowe nerek
skaza moczanowa
uremia

 

nieżyt nosa

Pojęcie medyczne nieżyt nosa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nieżytu nosa napisana w sposób zrozumiały.

Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, jest chorobą błony śluzowej nosa oraz ustnej i nosowej części gardła. Jest on chorobą przenoszoną w sposób wirusowy. Wskutek kombinacji wysięku zapalnego i zwiększonego wydzielania śluzu przez błonę śluzową katar utrudnia oddychanie osobie chorej. Każdy nieżyt nosa można podzielić na trzy fazy: faza wysięku surowiczego, zwyrodnienia komórek nabłonka oraz wysięku ropnego. Początki kataru można rozpoznać po uczuciu suchości w nosie oraz swędzeniu, które przechodzi w kichanie, a następnie zwiększenie wydzielania, początkowo wodnistego śluzu. Wraz z upływem czasu narasta wrażenie pełności w nosie, mogą wystąpić bóle głowy i łzawienie, a także utrudnienie oddychania, zwiększenie temperatury ciała oraz uczucie rozbicia. W kolejnym etapie nieżytu nosa te objawy łagodnieją, a wydzielina przechodzi w postać śluzową, a następnie ropną. Wszystkie objawy mogą się przedłużyć ze względu na fakt działania zapalenia również w śluzówce zatok przynosowych.

Nieżyt nosa nie jest niegroźną chorobą, jednak w przypadku dzieci mogą występować (ze względu na słabą odporność ogólną i miejscową) powikłania w układzie oddechowym lub zapalenia ucha. Przyczyn kataru należy upatrywać przede wszystkim w infekcjach (ostrych bądź przewlekłych), roznoszonych drogą kropelkową, ale także alergiach (sezonowych i całorocznych), rzadziej w postaci idopatycznej lub z powodów hormonalnych czy jako skutek zażywania niektórych leków.

Osoba chora powinna pozostać w domu do czasu wyleczenia, gdyż podczas kontaktu z innymi ludźmi może także ich zarazić, a ponadto wydłuża czas powrotu do zdrowia. Pokój, w którym przebywa chory na nieżyt nosa, powinien być ciepły, ale nie do takiego stopnia, w którym nastąpiłoby przegrzanie organizmu. Dobrze jest też zapewnić w miarę wilgotne powietrze choremu, ponieważ suchość wzmaga efekty kataru. Zalecana jest ponadto lekkostrawna dieta oraz wypijanie w ciągu dnia dużej ilości płynów. Przestrzeganie tych zaleceń w zdecydowanej większości przypadków powoduje powrót do zdrowia po kilku dniach. Gdy jednak choroba przedłuża się (zwłaszcza gdy trwa 10 dni i więcej), trzeba zgłosić się do lekarza. Podobnie należy postąpić, kiedy zauważymy symptomy świadczące o możliwych powikłaniach: zwiększenie temperatury ciała, bóle mięśniowe oraz głowy w okolicy czoła i podoczodołowej, jak również bóle klatki piersiowej, kaszel czy ból ucha.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]