Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie sutka
reumatyzm
gorączka gruczołowa
konflikt matczyno płodowy
wąglik
pantycopenia
mononukleoza
paradontoza
gorączka
ospa wietrzna
rak żołądka
zapalenie ucha środkowego
neurastenia
kamica cystowa
torbiel

 

nieżyt nosa

Pojęcie medyczne nieżyt nosa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nieżytu nosa napisana w sposób zrozumiały.

Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, jest chorobą błony śluzowej nosa oraz ustnej i nosowej części gardła. Jest on chorobą przenoszoną w sposób wirusowy. Wskutek kombinacji wysięku zapalnego i zwiększonego wydzielania śluzu przez błonę śluzową katar utrudnia oddychanie osobie chorej. Każdy nieżyt nosa można podzielić na trzy fazy: faza wysięku surowiczego, zwyrodnienia komórek nabłonka oraz wysięku ropnego. Początki kataru można rozpoznać po uczuciu suchości w nosie oraz swędzeniu, które przechodzi w kichanie, a następnie zwiększenie wydzielania, początkowo wodnistego śluzu. Wraz z upływem czasu narasta wrażenie pełności w nosie, mogą wystąpić bóle głowy i łzawienie, a także utrudnienie oddychania, zwiększenie temperatury ciała oraz uczucie rozbicia. W kolejnym etapie nieżytu nosa te objawy łagodnieją, a wydzielina przechodzi w postać śluzową, a następnie ropną. Wszystkie objawy mogą się przedłużyć ze względu na fakt działania zapalenia również w śluzówce zatok przynosowych.

Nieżyt nosa nie jest niegroźną chorobą, jednak w przypadku dzieci mogą występować (ze względu na słabą odporność ogólną i miejscową) powikłania w układzie oddechowym lub zapalenia ucha. Przyczyn kataru należy upatrywać przede wszystkim w infekcjach (ostrych bądź przewlekłych), roznoszonych drogą kropelkową, ale także alergiach (sezonowych i całorocznych), rzadziej w postaci idopatycznej lub z powodów hormonalnych czy jako skutek zażywania niektórych leków.

Osoba chora powinna pozostać w domu do czasu wyleczenia, gdyż podczas kontaktu z innymi ludźmi może także ich zarazić, a ponadto wydłuża czas powrotu do zdrowia. Pokój, w którym przebywa chory na nieżyt nosa, powinien być ciepły, ale nie do takiego stopnia, w którym nastąpiłoby przegrzanie organizmu. Dobrze jest też zapewnić w miarę wilgotne powietrze choremu, ponieważ suchość wzmaga efekty kataru. Zalecana jest ponadto lekkostrawna dieta oraz wypijanie w ciągu dnia dużej ilości płynów. Przestrzeganie tych zaleceń w zdecydowanej większości przypadków powoduje powrót do zdrowia po kilku dniach. Gdy jednak choroba przedłuża się (zwłaszcza gdy trwa 10 dni i więcej), trzeba zgłosić się do lekarza. Podobnie należy postąpić, kiedy zauważymy symptomy świadczące o możliwych powikłaniach: zwiększenie temperatury ciała, bóle mięśniowe oraz głowy w okolicy czoła i podoczodołowej, jak również bóle klatki piersiowej, kaszel czy ból ucha.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]