Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie gruczołu krokowego
psychozabawy
atopowe zapalenie skóry
shopoholizm
kretynizm
niedokrwistość
krwiak
skaza moczanowa
zapalenie macicy
zaburzenia oddychania
rak odbytnicy
wrzody żołądka i dwunastnicy
nerwica dystymiczna
trądzik różowaty
zaburzenia krzepnięcia krwi

 

nietrzymanie moczu

Pojęcie medyczne nietrzymanie moczu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nietrzymania moczu napisana w sposób zrozumiały.

Nietrzymanie moczu nazywa się także inkontynencją. Jest to choroba przewlekła, która najczęściej dotyka kobiet, a bardzo rzadko pojawia się u mężczyzn. Nietrzymaniem moczu nazywa się niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w dużych ilościach.

Inkontynencję można podzielić na stresową i parcia. Ta pierwsza objawia się niekontrolowanym wydaniem moczu podczas śmiechu, czynności wysiłkowej, kichania, czy kaszlu. W tym wypadku jest to spowodowane osłabieniem mięśni miednicy i szybkim wzrostem ciśnienia w brzuchu. Z kolei inkontynencja parcia często powiązana jest z nadwrażliwością pęcherza moczowego i objawia się uczuciem parcia nawet, gdy w pęcherzu znajdują się znikome ilości moczu. Dodatkowo wyróżnia się Inkontynencję mieszaną, która łączy objawy opisane powyżej, odruchowe nietrzymanie moczu, pozacewkowe nietrzymanie moczu oraz Nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Choroba ta najczęściej dotyka kobiet po 45 roku życia lub w okresie menopauzy. Dodatkowo, bardziej podatne na tą chorobę są osoby cierpiące na alkoholizm, osoby, które miały operacje układu moczowo-płciowego, cukrzycy, osoby przyjmujące leki moczopędne, osoby z zakażeniem układu moczowego, z przerostem prostaty, stwardnieniem rozsianym.

Objawy choroby są różne. Niektórzy nie mają żadnych dolegliwości, a inni odczuwają silny ból. Po rozpoczęciu leczenia ból ten ustępuje tylko u niektórych, u pozostałych utrzymuje się przez całą chorobę. Zanim jednak się zacznie leczenie niezbędna jest konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie badań.

Nietrzymanie moczu można leczyć na różne sposoby- farmakologicznie albo chirurgicznie. Specjaliści polecają także profilaktykę, na przykład unikanie alkoholu i kofeiny, unikanie nadwagi, chorób układu moczowego, zachowanie higieny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]