Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krótkowzroczność
choroba zawodowa
influenza
krwiak
sepsa
układ pokarmowy
febra
wstrząs anafilaktyczny
siniec
brodawki
zaburzenia oddychania
natręctwa
płonica
chrypka
halluksy

 

niepłodność

Pojęcie medyczne niepłodność i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niepłodności napisana w sposób zrozumiały.

Niepłodność coraz częściej dopada młode małżeństwa w naszym społeczeństwie. Wielu lekarzy uważa ją za chorobę cywilizacyjną. Konsekwencją niezdrowego trybu życia, stresu i braku czasu na życie rodzinne.

Sama niepłodność jest to specyficzny stan, za który odpowiadają zarówno mężczyzna jak i kobieta. Taki stan polega na niemocy zajścia w ciąże, mimo iż dana para stara się usilnie w tej materii. By móc stwierdzić w stu procentach, że jest coś nie tak, musimy przez jakiś czas obserwować nasz organizm. Jeżeli dana para odbywa ze sobą regularne stosunki płciowe bez żadnego zabezpieczenia antykoncepcyjnego, a nie udaje jej się spłodzić potomka, powinna bez chwili namysłu udać się do specjalisty z danym temacie.

Problem ten dotyczy coraz to większej grupy społeczeństwa. Stereotypowe myślenie, że za bezpłodność jest winna tylko i wyłącznie kobieta już dawno zostało obalone. Mężczyźni w takim samym odsetku są winni temu wszystkiemu. W co dziesiątym przypadku zarówno kobieta jak i mężczyzna opowiada za ten stan rzeczy.

Przyczyny bezpłodności są różnorakie. Przede wszystkim należy je podzielić na dwie grupy. A mianowicie na te, które dotyczą tylko kobiet i te, które są utrapieniem mężczyzn. U kobiet najczęstszymi przyczynami niepłodności są choroby układu rozrodczego. Ale także cukrzyca, otyłość czy anoreksja. Podobnie sprawa ma się płcią męską, jednak w tym przypadku dochodzi także impotencja, czynniki psychologiczne oraz różnego rodzaju zmiany genetyczne. Także różnego rodzaju używki mogą wpłynąć na to, że dana para nie będzie wstanie przez długi okres czasu doczekać się swojego potomka.

Leczenie bezpłodności jest bardzo trudne o mozolne. Przeważnie opiera się ono na podawaniu odpowiednich hormonów, które mają na celu uregulowanie funkcjonowania naszego organizmu. W ostateczności stosowane jest także sztuczne zapłodnienie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]