Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
depresja
przewlekły katar
artretyzm
afta
miastenia
atopowe zapalenie skóry
fobia społeczna
szkarlatyna
kaszel
ból ucha
zespół Conna
różyca
kamica nerkowa
torbielowatość nerek
hiperaldosteronizm

 

niedokrwistość

Pojęcie medyczne niedokrwistość i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niedokrwistości napisana w sposób zrozumiały.

Niedokrwistość to inaczej mówiąc anemia. To choroba, którą charakteryzuje niższy niż nakazuje norma wskaźnik hemoglobiny oraz erytrocytów. To schorzenie, które ma szereg różnorodnych przyczyn. Dlatego też wyróżnia się kilka rodzajów anemii: niedokrwistość pokrwotoczną, która związana jest bezpośrednio z utratą krwi, oraz niedokrwistość, która wiąże się ze skróconą żywotnością krwinek czerwonych, lub też z ich zmniejszonym wytwarzaniem.

Przyczyny niedokrwistości to wspomniana już utrata krwi, brak witamin takich jak kwas foliowy oraz B12, niedobór żelaza, działania uboczne leków, choroby, urazy czy uwarunkowania genetyczne. Niedokrwistość najczęściej towarzyszy osobom, które cierpią na przewlekłą niewydolność nerek, nowotwory, cukrzycę czy też zarażonym wirusem HIV.

Jeśli chodzi o objawy, to najczęściej pojawia się bladość skóry oraz bladość spojówek oka. Często po samych tych symptomach można poznać, iż mamy do czynienia z anemią. Poza tym spada sprawność ruchowa, każdemu wysiłkowi towarzyszy zadyszka. Osoba dotknięta niedokrwistością jest senna, apatyczna, ma płytki oddech oraz kłopoty z pamięcią i koncentracją. Bardzo często pojawiają się u niej stany podgorączkowe oraz bóle w okolicach serca. Pojawiają się także objawy, które bezpośrednio wskazują na brak żelaza. Są to: częste łamanie się paznokci, łamanie i wypadanie włosów, przesuszenie skóry, zajady itp.

Niedokrwistość należy leczyć. Diagnozuje się ją na podstawie badań krwi. W zależności od jej przyczyny leczy się albo same jej objawy, albo eliminuje przyczynę. Czasami wystarczająca może okazać się nowa dieta, bogata w substancje i składniki odżywcze oraz podawanie preparatów, które zawierają w sobie żelazo. Warto spożywać duże ilości warzyw oraz owoców, które bogate są także w witaminę C, która zwiększa wchłanialność żelaza.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]