Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kolka nerkowa
zaburzenia równowagi
egocentryzm
sinubronchitis
bębnica
pokrzywka
molle
krwotok z dróg rodnych
zapalenie gardła
cysta naskórkowa
niewydolność krążenia
drżączka poraźna
zapalenie krtani
częstoskurcz napadowy
choroba Vaqueza

 

niedoczynność przytarczyc

Pojęcie medyczne niedoczynność przytarczyc i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niedoczynności przytarczyc napisana w sposób zrozumiały.

Niedoczynność przytarczyc jest to poważna choroba dotykająca wiele osób, zarówno młodych jak i starszych. Problemy w tej strefie ma coraz więcej ludzi. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy z tym schorzeniem. Dzieje się tak, dlatego że nie znamy objawów tej choroby a co za tym idzie bagatelizujemy je. Często symptomy mylimy z innymi chorobami. Część z nas nie dopuszcza do siebie, że może mieć niedoczynność przytarczyc i nie udaje się do lekarza by to sprawdzić.

Niedoczynność przytarczyc jest zaburzenie endokrynologiczne. A dokładnie wygląda to tak, że występuje obniżona czynność wewnątrzwydzielnicza przytarczyc. Głównym powodem niedoczynności przytarczyc jest brak PTH. Może on wyjść w tylko dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy przytarczyce zostają z jakiegoś powodu zniszczone. Najczęściej się to zdarza podczas naświetlania bądź usuwania tarczycy. Po drugie, gdy nasz organizm jest odporny na PTH.

Objawy, z jakimi możemy się spotkać, gdy chorujemy na tą przypadłość są następujące. Najczęściej jest to tężyczka, mrowienie i drętwienie. Ale mogą wystąpić także bóle mięśniowe, zaburzenia psychiczne czy zaćma. Jak widać są objawy, które bez wątpienia możemy pomylić z innymi przypadłościami.

Leczenie niedoczynności przytarczyc jest praktycznie zawsze tylko i wyłącznie farmakologiczne. Najczęściej polega ono podawaniu pacjentowi dożylnie wapnia a także sporej ilości witaminy D. W przypadku, kiedy przebieg tej choroby przybiera postać przewlekłej zalecana jest także dieta bezmleczna. Leczenie niedoczynności przytarczyc nie jest zbyt inwazyjne. Dlatego jeżeli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia tej choroby, to udajmy się natychmiast do lekarza, gdyż nie ma sensu zbędnie cierpieć, skoro możemy szybko się wyleczyć i znowu żyć pełnią życia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]