Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
kolka jelitowa
dyfteria
zapalenie płuc
hematuria
reumatoidalne zapalenie stawów
nerwica wegetatywna
zapalenie opon mózgowych
egocentryzm
nadżerka
ksztusiec
stwardnienie rozsiane
hiperlipoproteinemie
drżączka poraźna
choroba górska
obrzęk

 

niedoczynność hormonalna jajników

Pojęcie medyczne niedoczynność hormonalna jajników i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niedoczynności hormonalnej jajników napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta to inaczej mówiąc niedobór hormonu pęcherzykowego. Chodzi oczywiście o estrogen. Wytwarzanie tego hormonu wiąże się z cyklem miesiączkowym. Jego największa ilość pojawia się w czasie jajeczkowania. Później ilość ulega zmniejszeniu.

Niedobór estrogenów to norma u kobiet, które przeszły już okres menopauzy. U pozostałych grup wiekowych brak ten raczej nie świadczy o niczym dobrym.

Objawy
Objawy wiążące się z niedoborem estrogenów to przede wszystkim zaburzenia związane z miesiączkowaniem. Objawem może okazać się także niepłodność jak również zanik drugorzędowych cech płciowych. Za objaw winien również zostać uznany niedorozwój narządów płciowych a także męska sylwetka u kobiet. Objawem może okazać się również inna choroba. Na uwagę zasługują przy tym temacie schorzenia takie jak osteoporoza, czy choroby naczyniowe i stawowe.

Leczenie
Schorzenie to winno się leczyć. W tym celu stosuje się przede wszystkim uzupełnianie niedoborów hormonu. Podaje się zatem estrogeny naturalne lub syntetyczne. Takie leczenie stosuje się przy zaburzeniach miesiączkowania oraz niedorozwoju gonad. W ten sposób można prowadzić walkę z niedoczynnością jajników. Często można spotkać się z tym, iż jest to jeden ze sposobów na terapię zastępczą, którą stosuje się w dolegliwościach związanych z klimakterium. Warto przy okazji zaznaczyć, że estrogeny są bardzo ważnym składnikiem tabletek antykoncepcyjnych.

Niedobór może dotyczyć również progesteronu, czyli hormonu ciałka żółtego. Jest on niezbędny dla kobiety w okresie ciąży, bowiem to właśnie on odpowiada za prawidłową implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy. Jeśli występuje jego brak, to w zasadzie kobieta nie będzie w stanie utrzymać ciąży.

Leczenie
Leczenie polega tutaj przede wszystkim na podawaniu preparatów, które zawierają w sobie progesteron. Dzięki temu można wpłynąć na zmniejszenie ryzyka poronień. Dodatkowo można znacznie złagodzić zatrucia ciążowe. To także sposób na to, aby młodej dziewczynie unormować cykl menstruacyjny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]