Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nerwica neurasteniczna
przepuklina pachwinowa
choroby laryngologiczne
wady serca
choroba Vaqueza
arytmia
krwioplucie
paradontoza
toksoplazmoza
chirurgia plastyczna
dysfagia
krwiomocz
świerzbiączka
wrzód weneryczny
leukopenia

 

niedoczynność hormonalna jajników

Pojęcie medyczne niedoczynność hormonalna jajników i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niedoczynności hormonalnej jajników napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta to inaczej mówiąc niedobór hormonu pęcherzykowego. Chodzi oczywiście o estrogen. Wytwarzanie tego hormonu wiąże się z cyklem miesiączkowym. Jego największa ilość pojawia się w czasie jajeczkowania. Później ilość ulega zmniejszeniu.

Niedobór estrogenów to norma u kobiet, które przeszły już okres menopauzy. U pozostałych grup wiekowych brak ten raczej nie świadczy o niczym dobrym.

Objawy
Objawy wiążące się z niedoborem estrogenów to przede wszystkim zaburzenia związane z miesiączkowaniem. Objawem może okazać się także niepłodność jak również zanik drugorzędowych cech płciowych. Za objaw winien również zostać uznany niedorozwój narządów płciowych a także męska sylwetka u kobiet. Objawem może okazać się również inna choroba. Na uwagę zasługują przy tym temacie schorzenia takie jak osteoporoza, czy choroby naczyniowe i stawowe.

Leczenie
Schorzenie to winno się leczyć. W tym celu stosuje się przede wszystkim uzupełnianie niedoborów hormonu. Podaje się zatem estrogeny naturalne lub syntetyczne. Takie leczenie stosuje się przy zaburzeniach miesiączkowania oraz niedorozwoju gonad. W ten sposób można prowadzić walkę z niedoczynnością jajników. Często można spotkać się z tym, iż jest to jeden ze sposobów na terapię zastępczą, którą stosuje się w dolegliwościach związanych z klimakterium. Warto przy okazji zaznaczyć, że estrogeny są bardzo ważnym składnikiem tabletek antykoncepcyjnych.

Niedobór może dotyczyć również progesteronu, czyli hormonu ciałka żółtego. Jest on niezbędny dla kobiety w okresie ciąży, bowiem to właśnie on odpowiada za prawidłową implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy. Jeśli występuje jego brak, to w zasadzie kobieta nie będzie w stanie utrzymać ciąży.

Leczenie
Leczenie polega tutaj przede wszystkim na podawaniu preparatów, które zawierają w sobie progesteron. Dzięki temu można wpłynąć na zmniejszenie ryzyka poronień. Dodatkowo można znacznie złagodzić zatrucia ciążowe. To także sposób na to, aby młodej dziewczynie unormować cykl menstruacyjny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]