Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba wysokościowa
mięśniak macicy
zapalenie mięśnia sercowego
wąglik
skaza moczanowa
czkawka
prostata
choroby mięśni
szumy uszne
ostuda
kamica moczanowa
zaburzenia równowagi
kardiomepatie
konflikt matczyno płodowy
zaspół nerczycowy

 

niedoczynność gruczołów przytarczycznych

Pojęcie medyczne niedoczynność gruczołów przytarczycznych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niedoczynności gruczołów przytarczycznych napisana w sposób zrozumiały.

Czym jest Niedoczynność gruczołów przytarczycznych? Jest stanem chorobowym, którego objawem jest gruczołów przytarczycznych, czyli parathormonu w skrócie PTH. Oznacza to niedobór wapnia a nadmiar fluoru w osoczu krwi, co jest przyczyną tężyczki( niebezpieczne dla życia duszności). Bark powyższych czynników wynika najczęściej z ich usunięcia podczas zabiegu tarczycy.

Niedoczynność spowodowana jest też chorobą nowotworową i naświetlaniem gruczołu tarczowego promieniami jonizującymi. Innymi przyczynami mogą być wady genetyczne lub choroby takie jak zespół Kearnsa i Sayrea.

Objawy to: napady tężyczki( bolesne skurcze mięśni i dłoni z ich ułożeniem porównywalnym do tak zwanej, ręki położnika”, kurczami mięśni w otoczeniu ust i oczu, skurczami krtani, przełyku, żołądka, oskrzeli, pęcherzyka. Leczenie to podawanie parathormonu) mrowienie kończyn i twarzy, skurcze palców u rąk i nóg oraz zachowania podobne do grypy żołądkowej jak bóle brzucha czy biegunka. Łamanie się paznokci, zaburzenia psychiczne oraz parestezje czyli uczucie przykrego wrażenia objawiające się między innymi mrowieniem i drętwieniem. Mogą pojawić się zmiany neurologiczne a nawet psychiczne, to różnie, bo każdy organizm reaguję inaczej.

Leczenie wykonuję się w szpitalu pod ścisła obserwacją lekarzy. Ważne jest również odpowiednie podawanie odpowiednich lekarstw i ich ilości, czyli wapnia i witaminy B. Osoba, która bardzo często się dusi musi niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ to mogą być napady padaczki, która jest bardzo niebezpieczna dla życia. Ryzyko zachorowania następuję po zdecydowaniu się na operację tarczycy. Skutki to: Sucha, spękana skóra. Szczególnie u dzieci jest niebezpieczna, ponieważ może zahamować rozwój fizyczny i psychiczny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]