Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krwiak opłucnej
białaczka
katarakta
nerwica serca
przyzębica
autyzm
ksztusiec
aids
fobia społeczna
depresja
choroby skóry
sepsa
niedoczynność tarczycy
nerwice
nieżyt nosa

 

niedoczynność gruczołów przytarczycznych

Pojęcie medyczne niedoczynność gruczołów przytarczycznych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja niedoczynności gruczołów przytarczycznych napisana w sposób zrozumiały.

Czym jest Niedoczynność gruczołów przytarczycznych? Jest stanem chorobowym, którego objawem jest gruczołów przytarczycznych, czyli parathormonu w skrócie PTH. Oznacza to niedobór wapnia a nadmiar fluoru w osoczu krwi, co jest przyczyną tężyczki( niebezpieczne dla życia duszności). Bark powyższych czynników wynika najczęściej z ich usunięcia podczas zabiegu tarczycy.

Niedoczynność spowodowana jest też chorobą nowotworową i naświetlaniem gruczołu tarczowego promieniami jonizującymi. Innymi przyczynami mogą być wady genetyczne lub choroby takie jak zespół Kearnsa i Sayrea.

Objawy to: napady tężyczki( bolesne skurcze mięśni i dłoni z ich ułożeniem porównywalnym do tak zwanej, ręki położnika”, kurczami mięśni w otoczeniu ust i oczu, skurczami krtani, przełyku, żołądka, oskrzeli, pęcherzyka. Leczenie to podawanie parathormonu) mrowienie kończyn i twarzy, skurcze palców u rąk i nóg oraz zachowania podobne do grypy żołądkowej jak bóle brzucha czy biegunka. Łamanie się paznokci, zaburzenia psychiczne oraz parestezje czyli uczucie przykrego wrażenia objawiające się między innymi mrowieniem i drętwieniem. Mogą pojawić się zmiany neurologiczne a nawet psychiczne, to różnie, bo każdy organizm reaguję inaczej.

Leczenie wykonuję się w szpitalu pod ścisła obserwacją lekarzy. Ważne jest również odpowiednie podawanie odpowiednich lekarstw i ich ilości, czyli wapnia i witaminy B. Osoba, która bardzo często się dusi musi niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ to mogą być napady padaczki, która jest bardzo niebezpieczna dla życia. Ryzyko zachorowania następuję po zdecydowaniu się na operację tarczycy. Skutki to: Sucha, spękana skóra. Szczególnie u dzieci jest niebezpieczna, ponieważ może zahamować rozwój fizyczny i psychiczny.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]