Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie sutka
zapalenie otrzewnej
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
palce młotkowate
brodawki płciowe
nerwica wegetatywna
czyraczność
nowotwory
granulocytopenia
padaczka
nerwica hipochondryczna
sarkoidoza
hipereozynofilia
hypermetropia
zaburzenia krzepnięcia krwi

 

nerwice

Pojęcie medyczne nerwice i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwic napisana w sposób zrozumiały.

Nerwice to inaczej mówiąc neurozy. To zespół różnorodnych zaburzeń o psychicznym charakterze, które mogą mieć rozmaite przyczyny. Nerwice to zarówno dysfunkcje narządów jak i psychogenne zaburzenia emocjonalne. To także nieprawidłowości związane z procesami psychicznymi oraz zachowaniem człowieka.

Nerwice mogą pojawić się w związku z problemami rodzinnymi, szkolnymi, zawodowymi i środowiskowymi. Objawy mogą mieć charakter zaburzeń somatycznych, lub też nieprawidłowości związanych z funkcjami poznawczymi oraz zaburzeń wyrażania swoich emocji. Na nerwicę mogą wskazywać zatem zarówno bóle żołądka, kołatanie serca, zawroty głowy oraz drżenie kończyn jak i problemy z koncentracją, pamięcią, lęki czy też apatia.

Nerwice oczywiście należy leczyć. Leczenie obejmuje przede wszystkim objawy- próbuje się je łagodzić, stosując różnorodne farmaceutyczne specyfiki. Lekarz stara się poznać bezpośrednią przyczynę zaburzeń oraz ją usunąć/ wyleczyć. Równie skuteczną metodą leczenia nerwic jest psychoterapia. Dzięki temu można rozpoznać przyczynę powstawania zachowań nerwicowych. W tym celu stosuje się zarówno psychoterapię indywidualną jak i grupową. Zaleca się także pomoc i wsparcie rodziny.

Nerwice:
Anoreksja
Anxiety neurosis
Błędne koło
Egocentryzm
Hipochondria
Histeria
Jadłowstręt psychiczny
Myśli natrętne
Natręctwa
Nerwica
Nerwica depresyjna
Nerwica dystymiczna
Nerwica hipochondryczna
Nerwica histeryczna
Nerwica lękowa
Nerwica natręctw
Nerwica neurasteniczna
Objaw błędnego koła
Obsesive Compulsive Disorder
OCD
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]