Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ pokarmowy
nerwica lękowa
oko krótkowzroczne
nadciśnienie tętnicze
powiększenie węzłów chłonnych
artretyzm
osteoporoza
pantycopenia
zapalenie mięśnia sercowego
koksartroza
zapalenie zatok
zapalenie opłucnej
cisawica
hipotyreoza
influenza

 

nerwica wegetatywna

Pojęcie medyczne nerwica wegetatywna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy wegetatywnej napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica wegetatywna to choroba, w której zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych wynikają z uwarunkowań natury psychicznej. Nerwica wegetatywna objawia się w rozmaity sposób w zależności od układu, w obrębie którego pojawiają się zaburzenia, ale dotyczy jednocześnie więcej niż jednego narządu. Podkreślić należy, że odczuwane przez chorego dolegliwości nie mają przyczyny natury fizycznej i nie wiążą się z uszkodzeniem czy nieprawidłowościami w obrębie danego narządu. Gdyby tak było, należy wykluczyć występowanie nerwicy wegetatywnej.

W przypadku, gdy objawy pojawiają się ze strony układu krwionośnego, chorzy na nerwicę wegetatywną narzekają najczęściej na zaburzenia rytmu serca. W obrębie układu pokarmowego pojawiają się zaburzenia trawienia i dyskomfort odczuwany w okolicach żołądka i jelit. Mają miejsce trudności z oddychaniem, chorzy mają skłonności do duszności i omdleń. Osoby cierpiące na nerwicę wegetatywną pocą się, drżą im dłonie, odczuwają zawroty głowy, skarżą się na bóle brzucha, itp. Objawom z ciała towarzyszą także zaburzenia psychiczne, w tym przede wszystkim lęk i mobilność emocjonalna, drażliwość, skłonności do wybuchów złości.

Leczenie nerwicy wegetatywnej odbywa się głównie za pomocą psychoterapii (najczęściej poznawczo-behawioralnej, choć nie jest to jedyny nurt terapeutyczny, który zajmuje się leczeniem tego zaburzenia) poprzez poznanie przyczyn trapiących jednostkę trudności i znalezienie sposobu, który będzie umożliwiał cierpiącej osobie rozwiązywanie swoich trudności w sposób otwarty i skuteczne radzenie sobie ze stresem i napięciem jakie jest jej udziałem. Jeśli włączona zostaje farmakoterapia to ma głównie na celu obniżenie poziomu lęku, nie jest bowiem alternatywą dla podjęcia psychoterapii, może jednak być stosowana równolegle.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]