Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka gruczołowa
furuncle
narkomania
okulistyka
nerwica neurasteniczna
polipy przewodu pokarmowego
neuropatia
świerzb
uzależnienia
pyłkowica
drżączka poraźna
błonica
miesiączka
niedoczynność tarczycy
rak sutka

 

nerwica serca

Pojęcie medyczne nerwica serca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy serca napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica serca jest chorobą psychosomatyczną, a więc taką, której występowanie i przebieg uwarunkowany jest czynnikami natury psychicznej. Choroba ta powstaje w wyniku zaburzenia funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.

Objawy choroby są jak najbardziej realne, choć nie są wywołane rzeczywistymi problemami takimi jak uszkodzenie mięśnia sercowego, czy nieprawidłowości w jego budowie. Mimo to może pojawić się wahanie ciśnienia, albo nieprawidłowości w zakresie czynności serca, takie jak dodatkowe skurcze, częstoskurcz, czy nawet tachykardia. Chorego oblewają poty, ma uczucie dławienia w przełyku. Inne objawy odczuwane przez cierpiącą na nerwicę serca osobę to poczucie zmęczenia. Chory doświadcza także duszności (odczuwane intensywniej w zamkniętych pomieszczeniach), stara się radzić z tym nieprzyjemnym odczuciem poprzez głębsze i szybsze oddychanie, co z kolei prowadzi do hiperwentylacji, a to z kolei przynosi takie doświadczenia jak zawroty głowy albo drętwienie rąk. W przebiegu choroby pojawiają się także bóle w klatce piersiowej. Istotne jest, że bóle związane z nerwicą serca nie nasilają się w wyniku wysiłku fizycznego, tak jak ma to miejsce w przypadku choroby wieńcowej. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów różnicowania obydwu chorób. Bardzo ważnym objawem odczuwanym przez osobę chorującą na nerwicę serca jest lęk.

Nerwica serca, jako że jest chorobą uwarunkowaną czynnikami natury psychicznej i jest zaburzeniem sfery emocjonalnej, powinna być leczona za pomocą psychoterapii. Istotna jest zmiana stylu życia, podejścia do problemów, nauczenie się sposobów relaksacji i radzenia sobie z problemami. Leki mogą być okresowo włączone, jednak głównie takie, które mają działanie uspokajające, jednak powinny być one stosowane krótko.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]