Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
okulistyka
oko nadwzroczne
trzydniówka
bielactwo nabyte
zapalenie macicy
zapalenia dróg oddechowych
wole proste
nadczynność tarczycy
chirurgia plastyczna
furuncle
choroby psychiczne
niedokrwistość
menorrhagia
choroba Haglunda Severa
różyca

 

nerwica serca

Pojęcie medyczne nerwica serca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy serca napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica serca jest chorobą psychosomatyczną, a więc taką, której występowanie i przebieg uwarunkowany jest czynnikami natury psychicznej. Choroba ta powstaje w wyniku zaburzenia funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.

Objawy choroby są jak najbardziej realne, choć nie są wywołane rzeczywistymi problemami takimi jak uszkodzenie mięśnia sercowego, czy nieprawidłowości w jego budowie. Mimo to może pojawić się wahanie ciśnienia, albo nieprawidłowości w zakresie czynności serca, takie jak dodatkowe skurcze, częstoskurcz, czy nawet tachykardia. Chorego oblewają poty, ma uczucie dławienia w przełyku. Inne objawy odczuwane przez cierpiącą na nerwicę serca osobę to poczucie zmęczenia. Chory doświadcza także duszności (odczuwane intensywniej w zamkniętych pomieszczeniach), stara się radzić z tym nieprzyjemnym odczuciem poprzez głębsze i szybsze oddychanie, co z kolei prowadzi do hiperwentylacji, a to z kolei przynosi takie doświadczenia jak zawroty głowy albo drętwienie rąk. W przebiegu choroby pojawiają się także bóle w klatce piersiowej. Istotne jest, że bóle związane z nerwicą serca nie nasilają się w wyniku wysiłku fizycznego, tak jak ma to miejsce w przypadku choroby wieńcowej. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów różnicowania obydwu chorób. Bardzo ważnym objawem odczuwanym przez osobę chorującą na nerwicę serca jest lęk.

Nerwica serca, jako że jest chorobą uwarunkowaną czynnikami natury psychicznej i jest zaburzeniem sfery emocjonalnej, powinna być leczona za pomocą psychoterapii. Istotna jest zmiana stylu życia, podejścia do problemów, nauczenie się sposobów relaksacji i radzenia sobie z problemami. Leki mogą być okresowo włączone, jednak głównie takie, które mają działanie uspokajające, jednak powinny być one stosowane krótko.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]