Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
próchnica zębów
zapalenie ucha środkowego
niedoczynność tarczycy
choroby oczu
afta
choroba wysokościowa
sepsa
zapalenie tarczycy
choroby zwyrodnieniowe
kardiomepatie
dysfagia
zapalenie opon mózgowych
oko krótkowzroczne
siniec
torbiel

 

nerwica natręctw

Pojęcie medyczne nerwica natręctw i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy natręctw napisana w sposób zrozumiały.

Nerwicę natręctw możemy nazwać też zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym lub ZOK. Ta choroba jest zaburzeniem psychicznym, zaburzeniem lękowym. Objawia się występowaniem obsesyjnych myśli a także zachowań przymusowych (kompulsji). W dodatku podczas tych objawów chorzy czują lęk. Często przy tej chorobie pojawia się także depresja, autoagresja lub derealizacja. Do obsesji można zaliczyć na przykład lęk przed chorobą, czy śmiercią. Z kolei kompulsje to ciągłe czyszczenie rąk, czy ciągłe układanie i porządkowanie czegoś.

Są różne teorie odnośnie przyczyn tej choroby. Jeśli chodzi o teorię biologiczną, wykazuje ona, że u osób cierpiących na nerwicę natręctw pewne obszary mózgu ( układ kora- prążkowie- wzgórze) nie działają prawidłowo. Teoria neurologiczna wykazuje, że nerwica natręctw pojawia się u osób, które w wyniku nieszczęśliwego wypadku uszkodziły mózg. Trzecia teoria to teoria psychologiczna. Mówi ona, że każdy z nas ma jakieś myśli w głowie, ale tylko niektórzy nie potrafią się ich pozbyć i to właśnie u nich występuje nerwica natręctw.

Jeśli chodzi o leczenie nerwicy natręctw, przede wszystkim należy być w stałym kontakcie z lekarzem. Ze środków farmakologicznych stosuje się głównie antydepresanty, ale także neuroleptyki i benzodiazepiny. Należy jednak uważać na benzodiazepiny, ponieważ łatwo jest się od nich uzależnić. Dodatkowo, pomocne mogą się okazać leki przeciwdrgawkowe. Bardzo dużą rolę w leczeniu nerwicy natręctw odgrywa psychoterapia, podczas której lekarz próbuje poprzez różne sposoby pokazać choremu, że jego natręctwa są bezpodstawne. Skuteczna okazuje się również autoterapia, zachęcająca do leczenia się samemu. Jeżeli wszystkie wyżej wymienione sposoby leczenia nerwicy natręctw okazują się nieskuteczne, można skorzystać z zabiegów neurochirurgicznych, co jest bardzo ryzykowne i nie zawsze pomaga.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]