Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
żółtaczka
choroba wieńcowa
cysta
torbiel jajnika
miażdżyca
natręctwa
skazy krwotoczne
siniec
krętkowica kleszczowa
rak przełyku
zapalenie żołądka
ból zeba
artretyzm
mocznica
choroba tarczycy

 

nerwica lękowa

Pojęcie medyczne nerwica lękowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy lękowej napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica lękowa jest zaburzeniem psychicznym objawiającym się stałym odczuwaniem przez chorego napięcia, niepokoju i zagrożenia, które w rzeczywistości nie mają racjonalnych podstaw. Bardzo często osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają lęk przed więcej niż jednym czynnikiem. Zdarza się, że permanentne poczucie zagrożenia przeradza się w fobię (na przykład w socjofobię lub nozofobię).

Nerwica lękowa może być spowodowana czynnikami genetycznymi, rozwojowymi, osobowościowymi lub ich połączeniem. Pierwsze objawy to utrata pewności siebie, zaburzenia apetytu, poszukiwanie akceptacji i opieki. W późniejszym stadium może pojawić się także depresja, przy czym, zgodnie z nazwą choroby, uczucie lęku jest na każdym etapie dominujące. Zaburzenia lękowe prowadzą do powstania problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, przez co nerwica staje się uciążliwa również dla otoczenia chorego. Pacjenci obawiają się wychodzenia z domu, zawierania nowych znajomości, znajdowania się w nieprzewidzianych przez nich sytuacjach. Brak odpowiedniej opieki i leczenia powoduje nawet pojawienie myśli samobójczych. Na nerwicę lękową mogą wskazywać takie objawy jak: bóle żołądka, zawroty głowy, szybkie bicie serca, drżenie kończyn, a także problemy z koncentracją i pamięcią.

Leczenie może przybrać formę terapeutyczną lub farmakologiczną, choć najczęściej uzupełniają się one wzajemnie. Aby było ono skuteczne, lekarz musi prawidłowo rozpoznać przyczyny występowania lęku. Niezbędne jest przy tym wsparcie rodziny i najbliższych. Szacuje się, że zaburzenia lękowe występują u około 10% pacjentów. Korzystają oni z pomocy medycznej nawet do siedmiu razy częściej niż osoby bez takich zaburzeń. Niestety, większość nerwic wciąż pozostaje nierozpoznana.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]