Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hiperlipoproteinemie
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
choroby jelita grubego
migotanie przedsionków
nerwica neurasteniczna
choroba Addisona
odmrożenia
klatka piersiowa
rak prącia
choroba Vaqueza
histeria
łuszczyca
kaszel
odma opłucnej
opryszczka narządów płciowych

 

nerwica lękowa

Pojęcie medyczne nerwica lękowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy lękowej napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica lękowa jest zaburzeniem psychicznym objawiającym się stałym odczuwaniem przez chorego napięcia, niepokoju i zagrożenia, które w rzeczywistości nie mają racjonalnych podstaw. Bardzo często osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają lęk przed więcej niż jednym czynnikiem. Zdarza się, że permanentne poczucie zagrożenia przeradza się w fobię (na przykład w socjofobię lub nozofobię).

Nerwica lękowa może być spowodowana czynnikami genetycznymi, rozwojowymi, osobowościowymi lub ich połączeniem. Pierwsze objawy to utrata pewności siebie, zaburzenia apetytu, poszukiwanie akceptacji i opieki. W późniejszym stadium może pojawić się także depresja, przy czym, zgodnie z nazwą choroby, uczucie lęku jest na każdym etapie dominujące. Zaburzenia lękowe prowadzą do powstania problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, przez co nerwica staje się uciążliwa również dla otoczenia chorego. Pacjenci obawiają się wychodzenia z domu, zawierania nowych znajomości, znajdowania się w nieprzewidzianych przez nich sytuacjach. Brak odpowiedniej opieki i leczenia powoduje nawet pojawienie myśli samobójczych. Na nerwicę lękową mogą wskazywać takie objawy jak: bóle żołądka, zawroty głowy, szybkie bicie serca, drżenie kończyn, a także problemy z koncentracją i pamięcią.

Leczenie może przybrać formę terapeutyczną lub farmakologiczną, choć najczęściej uzupełniają się one wzajemnie. Aby było ono skuteczne, lekarz musi prawidłowo rozpoznać przyczyny występowania lęku. Niezbędne jest przy tym wsparcie rodziny i najbliższych. Szacuje się, że zaburzenia lękowe występują u około 10% pacjentów. Korzystają oni z pomocy medycznej nawet do siedmiu razy częściej niż osoby bez takich zaburzeń. Niestety, większość nerwic wciąż pozostaje nierozpoznana.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]