Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica moczanowa
wrodzona niedoczynność tarczycy
cysta naskórkowa
zaburzenia równowagi
niedoczynność hormonalna jajników
botulizm
nadkrwistość
zapalenie osierdzia
listerioza
mobbing
krwiak
molle
aids
influenza
zespół Conna

 

nerwica histeryczna

Pojęcie medyczne nerwica histeryczna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy histerycznej napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica histeryczna jest to zaburzenie funkcjonowania psychicznego charakteryzujące się występowaniem objawów chorobowych bez istnienia przyczyny natury fizycznej. Odpowiedzialne za objawy nerwicowe są nierozwiązane konflikty, często powstałe we wczesnym dzieciństwie, które zostały wyparte ze świadomości i które próbuje rozwiązać nieświadomość za pomocą objawów chorobowych. Należy dodać, że osoba chora jest przekonana, że źródło jej trudności jest fizyczne i w żadnym razie nie udaje objawów – ona rzeczywiście je odczuwa, niekiedy bardzo boleśnie i stara się znaleźć rozwiązanie medyczne.

Objawy nerwicy histerycznej są bardzo różnorodne. Ważne jest to, że objawy somatyczne występują dłuższy czas, są różnorodne i nie można ich wyjaśnić żadnymi dysfunkcjami ani chorobami somatycznymi. Odczuwane objawy mogą mieć charakter: żołądkowo-jelitowy (na przykład bóle brzucha, nudności, uczucie wzdęcia, luźne stolce), sercowo-naczyniowy (na przykład krótki oddech pojawiający się bez wystąpienia wysiłku, odczuwanie bólu w klatce piersiowej), moczowo-płciowy (na przykład częste oddawanie moczu, nieprzyjemne odczucia ze strony narządów płciowych, obfite wydzieliny), skórny (plamy, zmiany skórne) lub bólowy (bóle w kończynach, drętwienia lub uczucie świądu). Doświadczanym objawom towarzyszy złe funkcjonowanie społeczne, ze względu na fakt że chory koncentruje się na odczuwanych dolegliwościach i nie wierzy specjalistom, którzy wykluczają medyczne podłoże dolegliwości.

Nerwica histeryczna leczona jest za pomocą psychoterapii, pomocna jest zwłaszcza terapia psychodynamiczna, choć stosowana jest także terapia poznawczo-behawioralna. Stosowana jest także hipnoza, a czasami stan chorego wymaga dodatkowego podania środków uspokajających.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]