Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ból zeba
choroby zakaźne
wąglik
influenza
nerwica
alergie
chirurgia plastyczna
oczopląs
zapalenie płuc
toksyczne zapalenie jelit
czyrak ucha
krwotok z dróg rodnych
karłowatość przysadkowa
hipogonadyzm męski
menorrhagia

 

nerwica

Pojęcie medyczne nerwica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nerwicy napisana w sposób zrozumiały.

Nerwica to pojęcie, które charakteryzuje dość dużą grupę chorób. To zaburzenia, których podstawowym elementem jest lęk. Wszystkie zaburzenia, które określamy tym mianem, mają charakter lub podłoże psychiczne. Trudno jest dokładnie określić, co staje się bezpośrednim bodźcem wywołującym tego rodzaju reakcje- równie dobrze lęk może rodzić się w związku z określonym czynnikiem emocjonalnym jak też i środowiskowym.

Do nerwicy może prowadzić wiele czynników. Określa się je mianem czynników nerwicogennych. Najczęściej zalicza się do nich życie w stresie oraz w ciągłym pośpiechu. Zachorowaniom sprzyja ustawiczna rywalizacja oraz potrzeba osiągnięcia sukcesu za wszelką cenę. Przyczyniają się także do nich czynniki takie jak hałas, zbyt mała przestrzeń życiowa, problemy rodzinne, miłosne, oraz wiele innych faktów, z którymi człowiekowi po prostu ciężko jest sobie poradzić. Nerwica może być równie dobrze powiązana z przyjmowaniem określonych leków. Niestety wiele farmaceutyków sprzyja zachowaniom nerwicowym, a także bezsenności oraz uzależnieniom od ich przyjmowania.

Zasadniczo nie każda nerwica wymaga leczenia. Bardzo często objawy mogą samoistnie ustępować. Wystarczy parę dni odpoczynku, zrzucenie z siebie bagażu odpowiedzialności lub też rozmowa z bliską osobą. Nie zawsze jednak takie działania przynoszą skutek. Jeśli mimo odpoczynku objawy nerwicowe nie znikają, jeśli chory nadal odczuwa lęk, niepokój, nie może spać, ma bóle głowy, duszności i bóle zlokalizowane w okolicy serca- powinien skontaktować się z lekarzem.

Nerwicę można leczyć, podając choremu odpowiednie środki. Zaleca się także konsultacje z psychologiem. Często, bowiem trzeba pomoc choremu rozwiązać problem, który stał się bezpośrednią przyczyną nerwicy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]