Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zakupoholizm
katarakta
klatka piersiowa
niewydolność hormonalna jąder
RDS
myopia
oko krótkowzroczne
siniec
zapalenie gruczołu krokowego
choroby zakaźne
kamica szczawianowa
nadżerka szyjki macicy
agranulocytoza
angina
alergie

 

narkomania

Pojęcie medyczne narkomania i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja narkomanii napisana w sposób zrozumiały.

Narkomania jest jedną z poważniejszych chorób współczesnego społeczeństwa należących do ciężkich w leczeniu uzależnień. Polega ona na uzależnieniu się chorego od ciągłego przyjmowania w coraz większych dawkach substancji chemicznych, które mają ogromny wpływ na czynność jego mózgu. Do objawów narkomani należy przede wszystkim głód narkotyczny, przymus zażycia określonego środka odurzającego oraz jego zdobycia za wszelką ceną.

Narkomania ze względu na rodzaj środka, od którego uzależnił się pacjent dzieli się na morfinizm, kokainizm, heroinizm oraz uzależnienie od środków odurzających przyjmowanych w postaci wziewnej. Narkomania doprowadza chorego do wycieńczenia organizmu i wielu stanów chorobowych, a w przypadku ciągłego zwiększania dawki środka odurzającego może doprowadzić nawet do śmierci.

Leczenie narkomani jest trudne do przeprowadzenia i bardzo uzależnione od współpracy pacjenta, które chce wyjść z nałogu. W pierwszym etapie leczenia przeprowadzona zostaje tak zwana detoksykacja, która głównie polega na uwolnienia organizmu pacjenta ze środków odurzających. W czasie jej trwania u pacjenta mogą występować bardzo silne bóle głowy, drażliwość, nadmierna potliwość oraz bezsenność co jest reakcją jego organizmu na brak substancji, do której się przyzwyczaił. Kolejnym etapem leczenia chorego z uzależnienia od narkotyków jest długotrwała terapia. Odbywa się ona najczęściej w zamkniętych ośrodkach ze względu na nieodpartą chęć powrotu pacjenta do nałogu. Odizolowanie chorego od dawnego środowiska narkomanów oraz kontrola nad jego zdrowiem psychofizycznym może przynieść w wielu przypadkach sukces. Po osiągnięciu oczekiwanego efektu terapii, chorego czego kolejny etap leczenia polegający na powrocie do życia w normalnych warunkach.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]