Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
roponercze
choroba Krona
ziołolecznictwo
gruźlica
krwawiączka A i B
hiperaldosteronizm
otępienie starcze
choroby hormonalne
odma opłucnej
łuszczyca
zapalenie najądrza
włókniak miękki
choroba z Lyme
syfilizm
zapalenie cewki moczowej

 

nadżerka szyjki macicy

Pojęcie medyczne nadżerka szyjki macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nadżerki szyjki macicy napisana w sposób zrozumiały.

Nadżerka nie jest pojęciem obcym dla znacznej większości kobiet. Jest chorobom, która nawet jeżeli nie dotyka nas bezpośrednio, to na pewno jest znana. Czym zatem jest ta nadżerka? Otóż niczym innym jak po prostu ubytkiem nabłonka szyjki macicy. Jest to choroba bardzo łatwa do zdiagnozowania podczas rutynowej wizyty u lekarza ginekologa. Szacuje się, że co czwarta kobieta cierpi na to schorzenie, które może w ogóle nie dawać żadnych niepokojących symptomów, a jeżeli już daje o sobie znać to raczej te objawy nie skłaniają nas do wizyty u lekarza.

Najczęściej nadżerka objawia się poprzez obfitsze upławy, czasem bóle podbrzusza czy też części krzyżowej kręgosłupa. Jednakże większość kobiet w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadżerkę mają. Ważne jest by nie bać się wizyt u lekarza. Nadżerka jest często mylona z nowotworem, a tu trzeba obalić ten mit. Nadżerka nie jest nowotworem, choć długo nieleczona może przerodzić się w coś poważniejszego, ale są to rzadkie sytuacje. Nieleczona nadżerka może również prowadzić do częstych stanów zapalnych, co jest mało komfortowe.

Trzeba powiedzieć, że to schorzenie jest jednym z najczęściej występujących jeżeli chodzi o szyjkę macicy kobiety. Dlatego też tak ważne jest aby nadżerkę leczyć. W zależności od stadium nadżerki przyjmuje się określone leczenie. Czynnikiem ważnym jest również to czy kobieta rodziła dzieci. Jeżeli nie, a nadżerka jest mała wówczas zmianę tą się po prostu obserwuje. Stosuje się jednocześnie najczęściej globulki dopochwowe, a więc tylko i wyłącznie leczenie farmakologiczne. Jeżeli natomiast nadżerka jest bardziej zaawansowane i kobieta rodziła już dzieci wówczas lekarze częściej decydują się na zamrażanie chorego nabłonka lub też wypalanie prądem bądź laserem. Te metody są oczywiście bardziej inwazyjne, ale jednocześnie bardzo skuteczne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]