Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka maltańska
szumy uszne
krwotok z nosa
nadżerka
refluks żołądkowo przełykowy
leukocytopenia
anafilaksja
rak żołądka
lęk
węzły chłonne
niedoczynność tarczycy
krwotok z dróg rodnych
kolka niemowlęca
krwiomocz
hipereozynofilia

 

nadżerka

Pojęcie medyczne nadżerka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nadżerki napisana w sposób zrozumiały.

Nadżerka jest chorobą , która jest kłopotliwa dla kobiet, ponieważ jest to dolegliwość, która dotyka tylko kobiety. Jest to najczęściej spotykana choroba kobiecych narządów płciowych.
Jest to zmiana chorobowa szyjki macicy. Dolegliwość ta spotyka co czwartą kobietę. Schorzenie to polega na ubytku tkanki nabłonkowej, przypomina plamkę o mocno czerwonym kolorze oraz nierównej, brodawkowatej powierzchni. Zmianę tą może wykryć lekarz ginekolog, podczas standardowego badania. Należy pamiętać, że nadżerki nie można lekceważyć, ponieważ zaniedbana może doprowadzić nawet do zmian nowotworowych. Ryzyko powstania nadżerki wzrasta wówczas gdy kobieta zbyt wcześnie rozpoczęła życie płciowe oraz gdy często zmieniała partnerów seksualnych. Jest wtedy bardziej narażona na infekcje, które są przenoszone drogą płciową. Na powstawanie nadżerki mają również wpływ porody, poronienia oraz używanie tamponów.

Nadżerka jest sprytnym schorzeniem, ponieważ zazwyczaj nie daje żadnych dolegliwości. Nic nas nie boli, nie dostrzega się żadnych niepokojących objawów. Kobiety często są nieświadome tego, że mają nadżerkę.

Nadżerka może wywoływać jednak stany zapalne, a to zwiazane jest z występowaniem następujących objawów:
• Obfite upławy z pochwy o barwie żółto-zielonej, zapach tych upławów jest zazwyczaj nieprzyjemny
• Pieczenie i swędzenie w okolicy sromu
• Plamienia międzymiesiączkowe, krwawienia kontaktowe
• Bóle brzucha
• Bóle podczas stosunku
• Bóle w okolicy krzyżowej

Jeżeli kobieta zauważy takie objawy powinna niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Każde leczenie nadżerki poprzedzone jest badaniem ginekologicznym oraz pobraniem cytologii. Wybór sposobu leczenia nadżerki jest zależny od wielu czynników, a mianowicie od jej rodzaju, wielkości, wyniku badania cytologicznego oraz przyczyny jej powstania.
Jeśli nadżerka jest mała i nie wykazuje żadnych zmian, kobieta nie rodziła jeszcze dzieci lekarz może podjąć decyzję o nie rozpoczynaniu leczenia.

Metody leczenia nadżerki:
• Tabletki i globulki
• Koagulacja chemiczna
• Elektrokoagulacja (wypalanka)
• Kriokoagulacja (zamrażanie )
• Fotokoagulacja

Niezwykle ważną kwestią w przypadku nadżerki jest profilaktyka i związane z nią regularne badanie cytologiczne oraz ginekologiczne. Dla każdej kobiety powinien być to priorytem aby zachować zdrowie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]