Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
eunuchoidyzm
mukowiscydoza
zapalenie zatok
choroba von Willebranda
czerwienica
dyfteria
próchnica zębów
nerwica wegetatywna
bulimia
zaćma
astma oskrzelowa
trądzik pospolity
kamica ksantynowa
krwiak
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

 

nadwrażliwość pokarmowa

Pojęcie medyczne nadwrażliwość pokarmowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nadwrażliwości pokarmowej napisana w sposób zrozumiały.

Nadwrażliwość pokarmowa ujawnia się po spożyciu składnika w pokarmie, który nie jest tolerowany przez dany organizm. Reakcja na składnik może być różna, ale generalnie przejawia się w dwóch postaciach - może to być zarówno nietolerancja danego typu żywności jak i pojawiająca się w wyniku jego spożycia alergia. Najczęściej nadwrażliwość pokarmowa pojawia się u niemowląt i u małych dzieci, najłatwiej też w na tym etapie życia jednostki zdiagnozować, co wywołuje nadwrażliwość i nadmierną reakcję organizmu.

W wyniku uruchomienia się reakcji obronnej organizmu na składnik zawarty w pożywieniu odbierany przez organizm jako zagrażający, a więc wtedy gdy mamy do czynienia z alergią, do organizmu wydzielana jest histamina, co osoba cierpiąca na nadwrażliwość pokarmową odbiera pod postacią swędzenia skóry, trudności w oddychaniu, nasilonego kaszlu i kichania.

Przebieg choroby, mimo że niewątpliwie objawy są uciążliwe dla osoby odczuwającej dolegliwości wynikające z nadwrażliwości pokarmowej jest jednak łagodny, choć zdarza się, że reakcja organizmu jest bardzo silna, wręcz zagrażająca życiu i ujawnia się pod postacią wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się nagłym spadkiem ciśnienia krwi.

W przypadku nietolerancji danego typu żywności osoba cierpiąca na to zaburzenie wymiotuje, odczuwa silne bóle brzucha, dokuczają jej zaparcia, lub cierpi na biegunkę.

Leczenie nadwrażliwości pokarmowej sprowadza się do stosowania przez chorego specjalnie skomponowanej diety, z której wykluczony został alergen. W przypadku, gdy nadwrażliwość pokarmowa przybiera ciężką postać, stosuje się leki mające zapobiegać występowaniu reakcji alergicznej i nadmiernej produkcji histaminy.

Zapobiegać chorobie można głównie poprzez unikanie spożywania alergenu. Przede wszystkim odpowiedzialne za objawy nadwrażliwości pokarmowej są białka zawarte w soi, jajach, orzeszkach ziemnych, mleku itp.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]