Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dur brzuszny
próchnica zębów
kaszel
ospa wietrzna
polipy przewodu pokarmowego
siniec
odwarstwienie siatkówki
nadwrażliwość pokarmowa
ból zeba
fobia społeczna
głuchota starcza
ostuda
choroby laryngologiczne
alkoholizm
mocznica

 

nadciśnienie tętnicze

Pojęcie medyczne nadciśnienie tętnicze i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja nadciśnienia tętniczego napisana w sposób zrozumiały.

Nadciśnienie tętnicze to jedna z wielu chorób, które dotykają nasz układ krążenia. Jej cechą charakterystyczną jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Jest wiele przyczyn i dróg, które prowadzą do rozwoju tej choroby. Jednak najczęściej występującym nadciśnieniem (około dziewięćdziesięciu procent przypadków) jest nadciśnienie o charakterze pierwotnym. Oznacza to, iż w takich przypadkach nie ma znanej somatycznej przyczyny, którą w prosty sposób można usunąć za pośrednictwem zwykłej medycznej interwencji.

W zasadzie niewiele wiadomo o samych przyczynach tego schorzenia. Specjaliści zgadzają się co do tego, że na pewno dużą rolę odgrywają tutaj czynniki środowiskowe oraz genetyczne. W przypadku choroby o charakterze wtórnym na pewno do jej powstania przyczyniają się choroby nerek, mózgu, gruczołów dokrewnych oraz miażdżyca. Z kolei możliwe powikłania to również choroby nerek, a także układu krążenia czy układu nerwowego.

Nadciśnienie tętnicze należy leczyć. Trzeba jednak działać na dwa fronty. Leczenie niefarmakologiczne powinno polegać na zmianie dotychczasowego trybu życia. Należy dużo się ruszać, rzucić palenie, stosować dietę oraz zażywać jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum, lub też całkiem z niego zrezygnować. Powinno się czym prędzej zrzucić kilka błędnych kilogramów- obniżenie wagi powoduje automatyczny spadek ciśnienia tętniczego. Jeśli rzeczywiście pragnie się skutecznie leczyć z tego schorzenia, to trzeba podjąć wysiłek, który w dużym stopniu będzie wspierał leczenie farmaceutykami.
Leczenie farmakologiczne to z kolei przyjmowanie diuretyków, leków działających na centralny układ nerwowy oraz wielu innych specyfików takich jak leki beta- i alfa-1- adrenolityczne, antagoniści wapnia itp.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]