Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kręgosłup
mononukleoza
rak gruczołu krokowego
dalekowzroczność
chirurgia plastyczna
zapalenie płuc
gorączka
torbiel
kamica moczowa
hipotermia
SARS
wrodzona niedoczynność tarczycy
dychawica oskrzelowa
rak jelita grubego
kaszel

 

mukowiscydoza

Pojęcie medyczne mukowiscydoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja mukowiscydozy napisana w sposób zrozumiały.

Mukowiscydoza jest chorobą o podłożu genetycznym. Za jej występowanie odpowiedzialny jest nieprawidłowy gen CFTR (cystic fibrosis transmembrane regulator) dziedziczony po rodzicach. Nieprawidłowy gen produkuje białko, które zaburza transport chlorku sodu w jelitach i w komórkach. Choroba polega na nadmiernym wydzielaniu śluzu, który jest zmieniony chemicznie i gęstszy niż śluz wydzielany przez zdrową osobę. Nadmierna ilość śluzu wynikająca z zatrzymywania chlorku sodu i wody w komórkach prowadzi do zatorów gęstej i kleistej wydzieliny w przewodzie pokarmowym i oddechowym i namnażaniu się bakterii. Śluz zagęszczony jest dodatkowo przez kwas dezoksyrybonukleinowy produkowany przez walczące z bakteriami ciałka białe. Mukowiscydoza często mylona jest z astmą dziecięcą. W procesie diagnostycznym wykorzystuje się badania RTG klatki piersiowej i badania płuc, wykonywany jest także test potowy. Mukowiscydoza może zostać wykryta tuż po urodzeniu dziecka poprzez oznaczenie immunoreaktywnej trypsyny. Mukowiscydoza jest bardzo groźną chorobą, często prowadzącą do zgonów przed osiągnięciem dorosłości.

Do objawów mukowiscydozy należy między innymi uporczywy kaszel. Często powtarzają się zapalenia płuc i oskrzeli. Konsekwencją częstych chorób są zmiany w oskrzelach i płucach. Poza objawami ze strony układu oddechowego pojawiają się także zakłócenia w funkcjonowaniu układu trawiennego ze względu na fakt, że pokarmy nie ulegają trawieniu w sposób właściwy. Objawami mukowiscydozy są także męczliwość, opóźniony rozwój fizyczny i zakłócenia w rozwoju niektórych grup mięśni. Pojawia się także słony pot spowodowany magazynowaniem chlorku sodu od zewnętrznej strony błony komórkowej.

W przypadku mukowiscydozy nie ma możliwości wyleczenia lub zahamowania postępu choroby, można jednak minimalizować występujące w jej przebiegu objawy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]