Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie opłucnej
stłuczenie mózgu
zapalenie spojówek
choroba Alzheimera
ostrogi piętowe
okulistyka
fobia
egocentryzm
przewlekła niewydolność wieńcowa
rak endometrium
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
stwardnienie rozsiane
torbiel
dna moczanowa
kręgosłup

 

mononukleoza

Pojęcie medyczne mononukleoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja mononukleozy napisana w sposób zrozumiały.

Mononukleoza to choroba, którą potocznie nazywa się chorobą pocałunków. Nadano jej taką nazwę nie bez powodu. Otóż przenosi się ona za pośrednictwem śliny. To choroba, którą spotyka się bardzo często i w zasadzie większość naszej populacji nosi w sobie utajoną postać wirusa EBV, który ją wywołuje. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas musi na nią zachorować. Samo zakażenie nie wywołuje żadnych objawów. Czy się u nas rozwinie- zależy to tak naprawdę od naszej indywidualnej odporności.

Jeśli już dojdzie do zakażenia, to nie od razu widoczne będą objawy. Na ich pojawienie się trzeba czekać kilka tygodni. Po okresie inkubacji pojawiają się bóle głowy i pogarsza się samopoczucie. Osoba dotknięta tym schorzeniem ciągle jest zmęczona. Pojawia się obrzęk powiek a także prawie całkowita utrata apetytu. Lekarze w przypadku mononukleozy wskazują na trzy charakterystyczne objawy: gorączkę, która może utrzymywać się nawet przez okres trzech tygodni, powiększenie węzłów chłonnych oraz ból gardła. Dodatkowo może także dojść do powiększenia się wątroby oraz śledziony. W większości przypadków u osób chorych na mononukleozę po podaniu antybiotyku pojawia się praktycznie na całym ciele czerwona wysypka.

Leczenie mononukleozy to przede wszystkim leczenie jej objawów. Najlepiej będzie przeleżeć chorobę w łóżku, przyjmując leki przeciwbólowe oraz przeciwko gorączce. Poza tym zaleca się spożywanie diety bogatej w witaminy. W uzasadnionych przypadkach podaje się kortykosteroidy. Rzadko także zdarzają się powikłania takie jak duszności, pęknięcie śledziony, zapalenie mózgu, lub też inne schorzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Czasami zdarza się- szczególnie już u osób dorosłych- że choroba ta staje się przyczyną łatwiejszego przemęczania się. Chociaż wirus na zawsze pozostaje w naszym organizmie, to jednak nie powinno dochodzić do nawrotów choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]