Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
krzywica
kretynizm
przewlekła niewydolność wieńcowa
choroby hormonalne
natręctwa
angina
nagła głuchota
palce młotkowate
choroby cywilizacyjne
zespół Cushinga
choroby mięśni
cytomegala
zapalenie mózgu
matołectwo
rak trzustki

 

molle

Pojęcie medyczne molle i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja molli napisana w sposób zrozumiały.

Molle to choroba znana jako włókniak miękki. Polega ona na tym, że na skórze zarażonej osoby pojawiają się niewielkie, brązowe plamki. Włókniak ten może występować wokół szyi, pod piersiami, pod pachami oraz na wewnętrznej części uda. Najdziwniejsze jest jednak to, że jego przyczyna nie jest do końca znana i chociaż przeprowadzono już wiele badań, to dotychczas nie odkryto niczego, co można by ze stuprocentową pewnością uznać za źródło tej choroby skóry. Zazwyczaj włókniak miękki pojawia się w miejscach, w których skóra w dużo większym stopniu narażona jest na różnego rodzaju przetarcia. Dlatego też często występuje w intymnych miejscach oraz wszędzie tam, gdzie skóra z powodu zbyt wysokiej temperatury bardziej się poci. Jak nietrudno się domyśleć, należy dużą uwagę poświęcać higienie osobistej i często brać prysznic oraz zmieniać bieliznę.

Objawy włókniaka miękkiego są następujące: na początku pojawia się niewielkich rozmiarów guzek (może ich być jednak więcej, nie ma pod tym względem żadnej zasady), który umiejscawia się gdzieś na skórze chorej osoby. Guzki te nie są bolesne, dlatego też nie od razu można je zauważyć (chyba że wystąpi stan zapalny, wtedy bowiem można odczuwać ból). Opisane powyżej zmiany skórne posiadają dosyć specyficzny wgląd, dlatego też lekarz bez trudu rozpozna je jako molle.

Leczenie jest konieczne, a zaczyna się je od usuwania chorych miejsc przy pomocy skalpela. Można je także wypalać przy pomocy podgrzanej igły lub mrozić ciekłym azotem. Coraz popularniejsza jest również chirurgia laserowa i wcale nie trzeba obawiać się tego typu zabiegów, bo niektórzy wykorzystują je również wtedy, gdy nie mają żadnych problemów. Zawsze też można zgłosić się na zabieg do prywatnej kliniki, która w swojej ofercie ma tego typu usługi.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]