Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica cystowa
choroba Haglunda Severa
alergia
rak nerki
arytmia
artroza
egocentryzm
skazy krwotoczne
atopowe zapalenie skóry
oko nadwzroczne
płonica
hiperlipoproteinemie
choroby zębów
krwiak opłucnej
ornitoza

 

moczówka prosta

Pojęcie medyczne moczówka prosta i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja moczówki prostej napisana w sposób zrozumiały.

Moczówka prosta jest poważną chorobą, która objawia się poliurią czyli wielomoczem, polidypsją polegającą na nadmiernym pragnieniu a także niezdolnością do zagęszczania moczu.

Przyczyną jej powstawania jest niedostateczne wydzielanie hormonu antydiuretycznego przez tylny płat przysadki mózgowej czyli postać neurohormonalna lub upośledzeniem reakcji nerek na działanie tego hormonu zwane moczówką nerkową. U pacjenta chorego na moczówkę prostą pojawia się nagle wielomocz dochodzący do oddawania w ciągu doby powyżej trzech litrów moczu, charakteryzującego się wyjątkowo niskim ciężarem wagi. Pacjent czuje wzmożone pragnienie i jest wstanie wypić dziennie od pięciu do nawet dziesięciu litrów płynu.

Moczówka prosta pod postacią neurohormonalną, która jest wynikiem nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej powstać może w wyniku urazu czaszki, wycięcia przysadki lub w następstwie jej guza, zapalenia opon mózgowych, sarkoidozie a nawet działania czynników dziedzicznych. Z kolei na upośledzenie reakcji nerek na wydzielany hormon moczówki nerkowej może mieć wpływ zbyt niskie stężenie w organizmie potasu, za duże stężenie wapnia, spożywanie niektórych leków, odmiedniczkowe zapalenie nerek a nawet wodonercze.

Rozpoznanie choroby opiera się na odpowiedzi organizmu po podaniu wazopresyny. Moczówkę prostą leczy się zwalczając jej podstawową przyczynę powstania. Niekiedy stan choroby może zagrażać życiu pacjenta.

Najczęściej jeżeli jest to możliwe stosuje się leczenie operacyjne. Dobre rezultaty przynosi objawowa farmakoterapia, która przede wszystkim opiera się na podawaniu choremu preparatów wazopresyny, chlorpropamidów zwiększających reakcję nerek na hormon oraz ibuprofenu niesterydowego leku przeciwzapalnego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]