Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
marskość wątroby
nerwica lękowa
choroba zezowa
trądzik różowaty
kamica cystowa
zapalenie ślinianek
cytomegala
młodzieńcza kifoza
tężyczka
siniec
otyłość
molle
rak żołądka
RDS
nerwica

 

mocznica

Pojęcie medyczne mocznica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja mocznicy napisana w sposób zrozumiały.

Mocznica czyli uremia powstaje w przebiegu chorób nerek. Jeżeli dojdzie do całkowitego upośledzenia ich czynności nie są w stanie wydalać odpadków powstałych w wyniku przemiany materii, a w szczególności produktów białkowych. Mocznik i inne związki azotowe będące tymi odpadkami, gromadząc się w organizmie chorego wywołują zatrucie. W przebiegu mocznicy dochodzi także do zakwaszenia organizmu a także do zaburzeń elektrolitowych, w związku z nadmierną ilością jonów potasu.

Mocznica może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Mocznica o charakterze ostrym występuję przy ostrym, rozlanym zapaleniu kłębków nerkowych oraz przy istnieniu ostrej nerczycy. Mocznica przewlekła jest następstwem przewlekłego, rozlanego zapalenia kłębków nerkowych oraz w przypadku zdiagnozowania tętnic nerek.

Objawami mocznicy są głównie wciąż postępujące osłabienie całego organizmu, brak apetytu, szybki spadek masy ciała, senność oraz zwiększająca się niedokrwistość. W miarę zwiększania się objawów dochodzi do wstrętu do jedzenia, nudności, a z ust chorego wydobywa się charakterystyczny zapach amoniaku. Chory w ciężkim przebiegu mocznicy może popaść w stan śpiączki mocznicowej.

Leczenie zachowawcze polega na utrzymaniu dodatniego bilansu kalorycznego przez podawanie odpowiedniej diety zawierającej węglowodany i tłuszcze przy ograniczeniu białek. Podaje się również środki wzmacniające pracę serca oraz wątroby. Jest jednak ono wyjątkowo trudne i rzadko zdarza się by przyniosło trwalsze efekty. Najczęściej stosowane jest przy mocznicy tak zwane leczenie nerko zastępcze, które polega na zastąpieniu czynności niepracujących nerek przez dializę. W niektórych, ciężkich przypadkach w miarę możliwości medycznych dokonuje się chirurgicznego przeszczepienia nerek.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]