Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pląsawica Huntingtona
botulizm
zaćma
choroba Scheuermanna
bulimia
bielactwo
nerwica dystymiczna
zawał serca
choroba Addisona
arytmia
choroba zawodowa
choroba von Willebranda
ropień płuc
opryszczka narządów płciowych
flora bakteryjna

 

mocznica

Pojęcie medyczne mocznica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja mocznicy napisana w sposób zrozumiały.

Mocznica czyli uremia powstaje w przebiegu chorób nerek. Jeżeli dojdzie do całkowitego upośledzenia ich czynności nie są w stanie wydalać odpadków powstałych w wyniku przemiany materii, a w szczególności produktów białkowych. Mocznik i inne związki azotowe będące tymi odpadkami, gromadząc się w organizmie chorego wywołują zatrucie. W przebiegu mocznicy dochodzi także do zakwaszenia organizmu a także do zaburzeń elektrolitowych, w związku z nadmierną ilością jonów potasu.

Mocznica może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Mocznica o charakterze ostrym występuję przy ostrym, rozlanym zapaleniu kłębków nerkowych oraz przy istnieniu ostrej nerczycy. Mocznica przewlekła jest następstwem przewlekłego, rozlanego zapalenia kłębków nerkowych oraz w przypadku zdiagnozowania tętnic nerek.

Objawami mocznicy są głównie wciąż postępujące osłabienie całego organizmu, brak apetytu, szybki spadek masy ciała, senność oraz zwiększająca się niedokrwistość. W miarę zwiększania się objawów dochodzi do wstrętu do jedzenia, nudności, a z ust chorego wydobywa się charakterystyczny zapach amoniaku. Chory w ciężkim przebiegu mocznicy może popaść w stan śpiączki mocznicowej.

Leczenie zachowawcze polega na utrzymaniu dodatniego bilansu kalorycznego przez podawanie odpowiedniej diety zawierającej węglowodany i tłuszcze przy ograniczeniu białek. Podaje się również środki wzmacniające pracę serca oraz wątroby. Jest jednak ono wyjątkowo trudne i rzadko zdarza się by przyniosło trwalsze efekty. Najczęściej stosowane jest przy mocznicy tak zwane leczenie nerko zastępcze, które polega na zastąpieniu czynności niepracujących nerek przez dializę. W niektórych, ciężkich przypadkach w miarę możliwości medycznych dokonuje się chirurgicznego przeszczepienia nerek.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]