Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
neurastenia
flora bakteryjna
dalekowzroczność
nerwica natręctw
choroba Krona
shopoholizm
oko nadwzroczne
botulizm
wytrzeszcz oka
rak nerki
cytologia
molle
próchnica zębów
przerost migdałów
psychozabawy

 

migrena

Pojęcie medyczne migrena i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja migreny napisana w sposób zrozumiały.

Bóle głowy dotykają znaczną część populacji, a jednymi z najbardziej uciążliwych są bóle wywołane migreną. Jest to dolegliwość dziedziczna, której przyczyny powstawania nie są w dalszym ciągu do końca wyjaśnione. Migreny wiąże się z zaburzeniami funkcjonowania naczyń wewnątrzczaszkowych i w konsekwencji wydzielaniu w sposób masowy przekaźników bólu, znajdujących się w mózgu. Około 10 % społeczeństwa cierpi na migreny, a w każdym z tych przypadków przyczyny inicjujące gwałtowny ból głowy mogą być zróżnicowane, jednak ustalono pewien schemat czynników, wpływających na nasilanie się efektu migrenowego. Wśród nich wyróżniają się: spożywanie wina (lub ogólnie alkoholu), jedzenie czekolady i niektórych gatunków serów, duży wysiłek fizyczny, intensywne bodźce optyczne czy też wiatr halny.

Migreny podzielono na dwa rodzaje: bez aury oraz z aurą. Pierwsza forma występuję u zdecydowanej większości ludzi cierpiących na bóle migrenowe i charakteryzuje się symptomami, świadczącymi (nawet na kilka dni przed) o tym, że zbliża się nasilenie bólu głowy. Czynnikami wskazującymi na nadchodzący atak migreny mogą być tak zróżnicowane zjawiska jak m.in. rozdrażnienie, nagłe zmiany nastroju, zaburzenia działania zmysłów (wzroku czy słuchu lub wrażliwość na zapachy), biegunka czy utrata apetytu. Nie istnieją żadne leki, które, podane w tym czasie, mogłyby zapobiec migrenie lub chociażby ją osłabić. Ból nadchodzi najczęściej rano, stopniowo przybiera na sile i może przyjmować formę pulsującą, rozsadzającą, a najczęściej występuje w okolicy czoła, oczodołu oraz skroni po jednej stronie głowy. Mogą mu towarzyszyć nudności, nadwrażliwość na hałas czy światłowstręt. Objawy trwają od kilku godzin do kilku dni i kończą się wraz z snem.

Migreny z aurą występują znacznie rzadziej, a towarzyszą im pewne zaburzenia neurologiczne (czyli właśnie aura). Niedługo po nich następuje ból głowy. Aury mogą przyjmować różne postacie, takie jak: klasyczna – wzrokowa (zaburzenia widzenia, obejmujące mroczki przed oczami, zmiany kolorów widzianego otoczenia bądź zniekształcenia obiektów), parestetyczna (wraz z drętwieniem i mrowieniem rąk i ust, najczęściej tylko po jednej stronie ciała), lub z poważniejszymi symptomami (niedowład połowy ciała bądź zaburzenia mowy). Nie istnieją leki, które byłyby skuteczne dla wszystkich ludzi cierpiących na bóle migrenowe, jednak zaleca się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyserotoninowe, alkaloidy sporyszu, a ponadto przestrzeganie uregulowanego trybu życia i unikanie stresu oraz intensywnych czynników, działających na zmysły.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]