Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
toksyczne zapalenie jelit
otospongioza
polipy jelita
świerzbiączka
zaburzenia czynnościowe nerek
miażdżyca
zaburzenie rytmu serca
zapalenie języka
choroby weneryczne
krwawiączka A i B
bezsenność
dychawica oskrzelowa
opryszczka
eunuchoidyzm
niewydolność krążenia

 

mięśniak macicy

Pojęcie medyczne mięśniak macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja mięśniaka macicy napisana w sposób zrozumiały.

Mięśniaka macicy można nazywać również włókniakiem macicy i jest to łagodny guz. Są one najczęstszym nowotworem występującym w macicy, ale jest to nowotwór niezłośliwy. Najczęściej występują w grupie, powstają z tkanki mięśniowej macicy, a rozwijają się w jej trzonie. Zdarzają się przypadki występowania pojedynczych mięśniaków.

Wymienia się kilka typów mięśniaków: podsurowiczy, śródścienny, podśluzówkowy, szyjkowy, międzywięzadłowy, uszypułowany.

Nie jest znana przyczyna powstawania mięśniaka, uważa się, że choroba ma związek z zaburzeniami prawidłowej produkcji i przemian substancji wydzielanych w układzie nerwowym. Mięśniaki najczęściej występują u kobiet, które nie mają dziecka, jest także małe prawdopodobieństwo, że wystąpią u kobiet przed okresem dojrzewania oraz po klimakterium. Najczęściej pojawiają się między 35 a 45 rokiem życia. Powodem powstawania mięśniaka są zazwyczaj zmiany hormonalne lub skłonności genetyczne.

W początkowej fazie rozwoju mięśniaka nie zauważa się żadnych dolegliwości. Objawy są zależne od wielkości i umiejscowienia mięśniaka, dlatego też część kobiet nie dostrzega żadnych dolegliwości. Mięśniaki, które są duże i mnogi objawiają się bolesnymi i długimi menstruacjami, powiększeniem brzucha, zaparciami, bólami krzyża, częstym oddawaniem moczu, bolesnym współżyciem, poronieniami i trudnościami w zajściu w ciążę.

Aby rozpoznać mięśniaka należy poddać się badaniom ginekologicznym lub USG. Nie leczenie choroby może doprowadzić do odczucia ostrego bólu. Najlepszym sposobem leczenia mięśniaków jest operacja. W niektórych przypadkach zamiast operacji stosuje się terapię hormonalną- umożliwia ona opóźnienie operacji lub całkowitą rezygnację z niej. Kobiety chore na mięśniaka macicy powinny często korzystać z wizyt i badań ginekologicznych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]