Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
płonica
choroba zezowa
polipy nosa
powiększenie węzłów chłonnych
przepuklina pachwinowa
świerzb
choroby genetyczne
czkawka
zapalenie języka
skaza moczanowa
błędne koło
blizna
alergiczny katar
kłykciny kończyste
jaskra

 

mięśniak macicy

Pojęcie medyczne mięśniak macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja mięśniaka macicy napisana w sposób zrozumiały.

Mięśniaka macicy można nazywać również włókniakiem macicy i jest to łagodny guz. Są one najczęstszym nowotworem występującym w macicy, ale jest to nowotwór niezłośliwy. Najczęściej występują w grupie, powstają z tkanki mięśniowej macicy, a rozwijają się w jej trzonie. Zdarzają się przypadki występowania pojedynczych mięśniaków.

Wymienia się kilka typów mięśniaków: podsurowiczy, śródścienny, podśluzówkowy, szyjkowy, międzywięzadłowy, uszypułowany.

Nie jest znana przyczyna powstawania mięśniaka, uważa się, że choroba ma związek z zaburzeniami prawidłowej produkcji i przemian substancji wydzielanych w układzie nerwowym. Mięśniaki najczęściej występują u kobiet, które nie mają dziecka, jest także małe prawdopodobieństwo, że wystąpią u kobiet przed okresem dojrzewania oraz po klimakterium. Najczęściej pojawiają się między 35 a 45 rokiem życia. Powodem powstawania mięśniaka są zazwyczaj zmiany hormonalne lub skłonności genetyczne.

W początkowej fazie rozwoju mięśniaka nie zauważa się żadnych dolegliwości. Objawy są zależne od wielkości i umiejscowienia mięśniaka, dlatego też część kobiet nie dostrzega żadnych dolegliwości. Mięśniaki, które są duże i mnogi objawiają się bolesnymi i długimi menstruacjami, powiększeniem brzucha, zaparciami, bólami krzyża, częstym oddawaniem moczu, bolesnym współżyciem, poronieniami i trudnościami w zajściu w ciążę.

Aby rozpoznać mięśniaka należy poddać się badaniom ginekologicznym lub USG. Nie leczenie choroby może doprowadzić do odczucia ostrego bólu. Najlepszym sposobem leczenia mięśniaków jest operacja. W niektórych przypadkach zamiast operacji stosuje się terapię hormonalną- umożliwia ona opóźnienie operacji lub całkowitą rezygnację z niej. Kobiety chore na mięśniaka macicy powinny często korzystać z wizyt i badań ginekologicznych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]