Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Plummera
alergia pokarmowa
zespół Downa
rak jelita grubego
zapalenie jelit
nerwica natręctw
wrodzona niedoczynność tarczycy
dusznica bolesna
neurastenia
limfopenia
krętkowica kleszczowa
układ moczowy
artroza
nekrofilia
osteomalacja

 

miażdżyca

Pojęcie medyczne miażdżyca i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja miażdżycy napisana w sposób zrozumiały.

Miażdżyca to choroba przewlekła. Najczęściej wiąże się ona bezpośrednio z wiekiem- nasila się ona przede wszystkim u osób starszych. Jest niebezpieczna, bowiem zmiany miażdżycowe mogą doprowadzić do śmierci- stają się często przyczyną zawałów, udarów mózgu czy też otępienia starczego.

Miażdżyca występuje w kilku typach. Możemy mieć do czynienia z miażdżycą tętnic, miażdżycą mózgu, miażdżycą naczyń wieńcowych lub też miażdżycą tętnic obwodowych. Wszystkie one wiążą się z tym, że zaburzony zostaje normalny przepływ krwi, w związku z którym spada prawidłowe ukrwienie odpowiednich organów.

Przyczyn miażdżycy może być wiele. Jedne są mniej lub bardziej zależne od człowieka. Jednym z czynników przyśpieszających jej rozwój jest między innymi palenie papierosów. Dym tytoniowy, który dostaje się do naszych płuc, poprzez układ krążenia roznosi się po całym organizmie i upośledza śródbłonek tętnic sprawiając, że spada ich wydajność. Wśród innych powodów sprzyjających rozwojowi miażdżycy wymienić należy nieodpowiedni sposób odżywania się, otyłość, stres czy brak ruchu. Poza tym miażdżyca może stać się następstwem różnorodnych chorób, takich jak na przykład cukrzyca albo nadciśnienie. Co ciekawe, to mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę.

W trakcie rozwoju choroby w tętnicach powstaje płytka miażdżycowa, która znacznie zawęża światło tętnic, przez co krew nie może normalnie płynąć. Pojawiają się zakrzepy, zatory oraz zablokowania przepływu krwi, co stanowi realne zagrożenie dla ludzkiego życia. W przypadku tej choroby leczenie polega wyłącznie na obniżaniu ciśnienia oraz krzepliwości krwi. Można ewentualnie próbować usunąć zator chirurgicznie. Stosuje się także angioplastykę, która polega na poszerzeniu tętnicy. Najlepszym sposobem na walkę ze schorzeniem jest profilaktyka. Unikanie papierosów, dobra dieta i dużo ruchu na świeżym powietrzu znacznie mogą obniżyć ryzyko jej wystąpienia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]