Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
szkarlatyna
nadżerka szyjki macicy
choroba Hashimoto
ropień płuc
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
nietrzymanie moczu
chirurgia plastyczna
alergie
kamica kielichowa
ospa wietrzna
choroba Alzheimera
nerwica depresyjna
zaćma
odwarstwienie siatkówki
nadwrażliwość pokarmowa

 

miastenia

Pojęcie medyczne miastenia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja miastenii napisana w sposób zrozumiały.

Miastenia to inaczej mówiąc niedomoga mięśniowa. To choroba, która może występować u wszystkich. Dotyka zatem ludzi w każdym wieku i niezależnie od ich płci. Nie ma także określonego zasięgu terytorialnego. Może występować na każdej szerokości geograficznej. Dotyka wszystkich ras.

Choroba ta bardzo często ujawnia się u dzieci, pomiędzy ósmym a dziesiątym rokiem życia. Okazuje się, że dziewczynki w tym wieku zapadają na miastenię nawet do czterech razy częściej. Kolejną grupą, którą charakteryzuje szczyt takich zachorowań, to grupa osób w wieku 45-55 lat. W tym okresie panuje pewna równowaga zachorowań wśród kobiet oraz mężczyzn. W sytuacji, kiedy przekroczymy barierę 50-60 roku życia okazuje się, iż znacznie częściej zapadają na miastenię mężczyźni.

Objawy miastenii to przede wszystkim ciągłe uczucie znużenia. Znużenie to widoczne jest w szczególności w obrębie oczu. Pojawia się objaw, jakim jest opadanie powiek. Dochodzić może także do podwójnego widzenia. Oprócz tego dochodzi do zmiany mimiki twarzy, pojawiać się może wówczas tak zwany uśmiech poprzeczny. Dochodzić może także do opadania żuchwy, a nawet opadania głowy. Dalszy etap tej choroby to objęcie mięśni krtani oraz gardła. W tym przypadku charakterystycznym objawem jest mówienie „przez nos”. Poza tym pojawia się u chorego objaw, jakim jest niewyraźna mowa oraz nieprawidłowy akcent czy intonacja. Może także dochodzić do utrudnionego połykania. Kolejnym bardzo częstym objawem jest zajęcie mięśni kończyn oraz mięśni tułowia. Mięśnie, które zostały dotknięte chorobą, po kilku latach zaczną ulęgać zanikowi.

W obecnych czasach powszechnie się uważa, iż bezpośrednią przyczyną objawów tejże choroby, jest przede wszystkim powstawanie przeciwciał. Są one skierowane do białek styku nerwowo-mięśniowego. Zatem organizm sam walczy z własnymi białkami ustrojowymi. Jeśli zatem we krwi u osoby uskarżającej się na wypisane powyżej objawy wykryje się te i podobne im przeciwciała, to należy podjąć leczenie. Będzie ono polegało na usuwaniu tychże przeciwciał z osocza.

Najprawdopodobniej swój bezpośredni udział w występowaniu tej choroby ma także grasica. Grasica jest narządem, lub też (jak kto woli) gruczołem, który znajduje się za mostkiem. Wraz z osiągnięciem dojrzałości ulega on zanikowi. Jednak jest on organem szczególnie istotnym z punktu widzenia wydolności układu odpornościowego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]